Rekonstrukce nádraží i květináče u Národního. Praha má osm nominací na Českou cenu za architekturu

Instalace na piazzettě Národního divadla v Praze
1. Botanický labyrint Victoria Pragensis: Autory instalace, jejíž jméno připomíná objev největšího leknínu na světě viktorie královské (Victoria amazonica), jsou Juráš Lasovský (llj architects), Alexandra Střelcová a Julien Antih (Haenke).
2. Přestavba řadového domu od Stempel & Tesař architekti: Autoři přestavby řadovky na Hanspaulce jsou architekti z ateliéru Stempel & Tesař architekti.
2. Přestavba řadového domu od Stempel & Tesař architekti: Jejich úkolem bylo zvětšit obytnou plochu, k čemuž využili technický suterén.
3. Rekonstrukce vily arch. Oldřicha Starého od JRA Jaroušek Rochová architekti: Funkcionalistická vila na Praze 6 byla dokončena v roce 1929 podle projektu architekta Oldřicha Starého. Po roce 1948 byla zabavena a rozdělena na několik bytů. Z původních interiérů se dochovalo minimum, zvenku si naštěstí vila zachovala původní podobu.
Foto: Česká cena za architekturu/Jakub Nedbal
Bydlení
11. 8. 2018 11:02
Do užšího výběru mezinárodní odborné poroty se letos dostalo třiatřicet projektů. Nejvíce nominací, osm, získala Praha. Porotce zaujala například rekonstrukce řadovky ze 70. let, novostavba bytového dobu nebo květinová instalace na piazzettě Národního divadla. Všech osm nominovaných projektů si můžete prohlédnout v galerii.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy