Lázně v Sudetech, konverze továrny nebo plánování v Brně. Ceny Young Architect Award znají vítěze

Lázně v Sudetech, konverze továrny nebo plánování v Brně. Ceny Young Architect Award znají vítěze
Porota ocenila především její přínos k oživení venkovského osídlení, zejména vybraného území bývalých Sudet, líbilo se jí také nadčasové řešení.
Navržená lázeňská stavba navíc sleduje stopy původních statků a vytváří nové rozhraní mezi zástavbou vesnice a krajinou.
Cenu generálního partnera soutěže Cemex získal projekt urbanistického řešení česko-polského dvojměstí v Těšíně a architektonický návrh obecního domu tamtéž od Terezy Roszkové z ateliéru Kiszka (Fakulty stavební, VŠB-TU Ostrava).
Cenu architekta Josefa Hlávky si odnesla za návrh dekompresní hranice v Chebu Tereza Kupková z ateliéru Radčenko (FA ČVUT v Praze). "Okraj historického jádra Chebu je nejasný a jeho zbytky se rozpadají. Mým návrhem je tedy zřetelná hranice, kterou navrhuji jako oboustranně prostupnou zeď, která není bariérou, ale symbolickou hranou, která obohacuje veřejný prostor," popisuje autorka svůj projekt.
Foto: archiv Young Architekt Award
Bydlení
2. 10. 2017 13:30
Nejlepší práce 9. ročníku soutěže studentů a architektů do třiatřiceti let byly oceněny tradičně na mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH. Z celkem 39 přihlášených studií na téma Periferie uvnitř i na okraji poslala porota do finále 11 prací. Udělena byla i cena generálního partnera CEMEX Czech Republic a prostor k hlasování dostala také veřejnost. Vybrané projekty budou k vidění během putovní výstavy, která odstartovala na veletrhu FOR ARCH.

Soutěž mladých talentů Young Architect Award dává šanci studentům a začínajícím architektům do 33 let. Účelem je zapojit autory do tvorby kvalitního prostředí pro život, přiblížit architekturu široké veřejnosti a také podpořit veřejnou diskusi o architektuře.

Odborná porota hodnotila práce dle výběru tématu, koncepčnosti a kontextuálnosti řešení, kvality architektonického/urbanistického řešení, přínosu pro kvalitu životního prostředí, udržitelnosti, novátorství a originality práce.

"Soutěž YAA je jednou z prvních šancí, kdy si mladí architekti a studenti mohou prověřit své dovednosti a poměřit své síly v mezinárodním měřítku. Zdá se, že téma 'Periferie' je velice vážným problémem, o čemž svědčí relativně velké množství prací, jež na tuto problematiku velice trefně reagují.

Ocenění autoři disponují značným talentem a invencí. Je zřejmé, že část nově nastupující architektonické generace své poslání myslí vážně a že kvalita české architektury snese srovnání i v mezinárodním kontextu," uvedl předseda poroty architekt Petr Stolín.

Kromě Petra Stolína (Petr Stolín Architekt s.r.o) v porotě zasedla Zdeňka Vydrová (městská architektka, Litomyšl),  Jiří Opočenský ( ov architekti, s.r.o.), David Mareš (třiarchitekti) a Josef Pechar (Nadace "Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových").

 

Právě se děje

Další zprávy