Zdařilá rekonstrukce bytu: Promyšlenou změnou dispozice vznikl otevřený a slunný prostor

Zdařilá rekonstrukce bytu: Promyšlenou změnou dispozice vznikl otevřený a slunný prostor
Zádveří architekti rozšířili vybouráním příčky.
Od pracovny ho nyní dělí jen nábytková stěna.
Bez změny zůstaly dispozice ložnice a dětského pokoje.
Parkety jsou původní, jen se zrenovovaly.
Foto: Zdeněk Buchlák
pej
3. 2. 2018 9:05
Takový vnitřní prostor by z venkovního pohledu na bytový dům ze 60. let minulého století čekal asi málokdo. Za zateplenou fasádou s plastovými okny se nenachází obyčejný byt. Jeho přednost, velkorysou podlahovou plochu, se díky rekonstrukci podařilo vyzdvihnout. Změnou dispozice se rozšířil vstupní prostor, obývací pokoj s jídelnou a kuchyní se nyní rozprostírá přes celou šířku bytu a je z něj přístup na oba balkony.

Architekti Martin Machů a Veronika Holešovská z ateliéru ti architekti pracovali s volným zadáním a pevně stanoveným rozpočtem. Ten sice, jak říkají, o něco málo překročili, ale až po schválení od klientů.

"Mohli jsme dělat, co jsme chtěli, pokud jsme se vešli do rozpočtu. Klienti nechali řadu věcí na našem vlastním uvážení. Průběh návrhu i realizaci jsme si tak díky vstřícnosti užívali," popisují spolupráci.

V bytě velkém 110 metrů čtverečních došlo k radikálním stavebním a dispozičním úpravám, z 5+kk vzniklo nově vzdušnější 4+kk. Zrušila se příčka u vchodu a bouralo se téměř celé jádro. Byt dosud uzavřený příčkami se otevřel a zpřehlednil.

"Nejkomplikovanější bylo předělení rozvodů tepla. Jsou tam vyhřívané stropy a trubky do stropu vedly po probourání příček mezi kuchyní a obývacím pokojem středem místnosti," přibližují architekti postup stavebních prací.

Zajímavým detailem je i květinová stěna, která byla splněným přání majitelky. "My jsme k tomu chtěli přistoupit více koncepčně - udělat zelenou stěnu. Nastříkali jsme tedy nabílo kari síť a na ni zavěsili květináče. Bylo to poměrně levné a nápadité řešení - tento přístup ostatně prochází celým projektem," uzavírají architekti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Hlavní soutěž filmového festivalu Febiofest vyhrál švédský film Charter režisérky Amandy Kernellové o matce hledající cestu ke svým dětem

před 50 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy