Poslední muzeum v Česku postavili ve 30. letech, teď se chystá nové v Olomouci. Budí ale kontroverze

Poslední muzeum v Česku postavili ve 30. letech, teď se chystá nové v Olomouci. Budí ale kontroverze
Koncepce architekta Jana Šépky vychází z toho, že ještě v roce 1969 stálo na tomto místě pět domů, které vytvářely uliční frontu. Po jejich zbourání vznikla proluka, jedna z největších v historickém jádru Olomouce.
"Chtěl jsem navázat na drobné měřítko, gotickou parcelaci a zároveň na velké paláce olomouckého předhradí. V tomto místě se nacházelo takové rozhraní a já jsem tyto dva odlišné světy chtěl v projektu skloubit," dodává Šépka.
Drobné měřítko je prezentováno pěti objekty, které kopírují gotickou parcelaci.
Rozdělení do pěti objektů má ale i své praktické opodstatnění. Každý splňuje určitou funkci.
Foto: archiv Jan Šépka
Petra Jansová Petra Jansová
28. 3. 2018 9:03
Studie na budovu Středoevropského fóra (SEFO) v Olomouci vznikla před necelými deseti lety. Pokud vznikne, dočká se Česko po více než sedmdesáti letech novostavby muzea. Mezi místními ale budí kontroverzní reakce.

V Olomouci plánují kontroverzní přístavbu muzea. Takzvané Středoevropské fórum (SEFO) by mělo vzniknout rekonstrukcí stávající budovy Muzea umění Olomouc a stavbou nového objektu v sousední proluce v Denisově ulici. 

Kdy bude rozhodnuto o financích, zatím není jasné. Jde totiž o tak velký projekt, že do něj musí vstoupit stát. "Čekáme, až bude vláda jednat o balíku velkých investičních akcí ministerstva kultury, jehož součástí je i náš projekt. Mohlo by to být snad v polovině tohoto roku," přibližuje mluvčí Muzea umění Olomouc Tomáš Kasal.

Jak dodává, jedná se o částku 543 milionů korun s tím, že větší část peněz poslouží pro přístavbu v Denisově ulici, menší pak k úpravám stávající budovy Muzea umění. "Důležité je si uvědomit, že muzeum nutně potřebuje nové depozitáře, knihovnu, studovnu a další prostory pro svou odbornou činnost," vypočítává Kasal.

SEFO by mělo vystavovat sbírky od roku 1945 do roku 1989, a to nejenom z Česka, ale i z okolních zemí. Kromě výtvarného umění by v nově vzniklých prostorech měla být prezentována také architektura, design, užité umění i fotografie. Studii vypracoval v roce 2009 architekt Jan Šépka.

"Domnívám se, že Česká republika má v tomto ohledu trochu dluh. Například poslední novostavba muzea u nás vznikla v roce 1939. Jde o Zemědělské muzeum v Praze na Letné. SEFO vnímám jako takovou vlaštovku," říká Šépka.

V tom se Česko liší například od Polska, kde v poslední době vznikla celá řada kulturních staveb větších rozměrů. Jde o obrovské projekty, které musel rovněž schvalovat stát, a právě jeho role je podle Šépky při takových plánech klíčová. 

Podobné stavby jsou přitom podle Šépky vhodné i pro menší města. "Česká republika má co nabídnout nejenom v metropoli, Českém Krumlově nebo Kutné Hoře. Olomouc je nádherné město s druhým největším historickým jádrem po Praze," dodává.

To, jak takové projekty fungují v malých městech, si spolu s ředitelem olomouckého Muzea umění Michalem Soukupem Šépka loni ověřoval během pracovní cesty po Španělsku. "I v těch nejmenších městech tam najdete novostavbu muzea, nebo dokonce koncertní haly a je vidět, že to městečko hodně oživilo," upřesňuje Šépka s tím, že tyto zkušenosti pomohly k dopracování projektu olomouckého muzea do současné fáze.

Celá studie byla rovněž prezentována památkářům, a to jak v Olomouci, tak i vědecké radě Národního památkového ústavu v Praze. "Přijata byla pozitivně, a to díky práci s měřítkem," dodává Šépka.

Plány přesto vzbuzují rozporuplné reakce veřejnosti. "Jsou lidé, kteří nám píší maily a fandí stavbě, jsou samozřejmě i opačné reakce. Moderní architektura ve staré zástavbě budí emoce kdekoliv na světě, Olomouc není výjimkou," uzavírá mluvčí Muzea umění Olomouc Tomáš Kasal.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
před 1 hodinou

Čistý zisk ČEZ vzrostl, za poslední tři čtvrtletí dokonce o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 16,3 procenta na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami. Skupina to dnes oznámila v tiskové zprávě. Po očištění o mimořádné vlivy dokonce podle ČEZ čistý zisk vystoupal až na 14,7 miliardy. Za celý letošní rok chce skupina dosáhnout čistého zisku až 18 miliard oproti 10,5 miliardy za loňský rok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy