Britští návrháři zkouší nové možnosti. Pěstují nábytek z houby a dřeva

Bydlení
23. 9. 2017 11:50
Dvojice britských designérů experimentuje s podhoubím. Ze směsi houby a dřevěných odštěpků vyrobila první prototypy lamp a jednoduchých stoliček, které představila v rámci právě probíhající designové přehlídky v Londýně. V budoucnu chtějí svůj sortiment ještě rozšířit a experimentální postup uplatnit i v sériové výrobě.
Sebastien Cox a Ninela Ivanovová | Video: Reuters

Dvojice mladých britských designérů Sebastien Cox a Ninela Ivanovová hledají nové ekologické materiály, které by se v budoucnu daly využít pro výrobu nábytku. Výsledky svých experimentů, první kolekci vyrobenou z podhoubí a dřevěných odštěpků, prezentují i na právě probíhající designové přehlídce Design Frontiers 2017 v Londýně.

"Rádi bychom lidi povzbudili tak, aby začali o podhoubí uvažovat jako o materiálu, který by chtěli mít doma. Snažíme se je rovněž přesvědčit o tom, že jde o naprosto bezpečný a příjemný materiál, který má tytéž vlastnosti jako samet nebo kůže," vysvětlují designéři.

Vegetační část houby byla nedávno použita i na architektonické a konstrukční experimenty, včetně samonosných sloupků. Ivanovová podhoubí aplikovala v minulosti i na textilie. Se Sebastianem Coxem se ale chtějí zaměřit především na výrobu produktů každodenní potřeby. 

Jejich první společná kolekce Mycelium + Timber přináší prototypy jednoduchých stoliček a lamp ve dvou základních tvarech.

Mycelium mísí s odštěpky z vrbového a lískového dřeva, tedy ze stromů, které v Británii běžně rostou.

Dvojice rovněž plánuje v budoucnu sortiment výrobků z mycelia a dřevěných odštěpků rozšířit. Postup chtějí rovněž zařadit i do sériové výroby.  

 

Právě se děje

Další zprávy