Britští návrháři zkouší nové možnosti. Pěstují nábytek z houby a dřeva

Bydlení
23. 9. 2017 11:50
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Dvojice britských designérů experimentuje s podhoubím. Ze směsi houby a dřevěných odštěpků vyrobila první prototypy lamp a jednoduchých stoliček, které představila v rámci právě probíhající designové přehlídky v Londýně. V budoucnu chtějí svůj sortiment ještě rozšířit a experimentální postup uplatnit i v sériové výrobě.
Sebastien Cox a Ninela Ivanovová | Video: Reuters

Dvojice mladých britských designérů Sebastien Cox a Ninela Ivanovová hledají nové ekologické materiály, které by se v budoucnu daly využít pro výrobu nábytku. Výsledky svých experimentů, první kolekci vyrobenou z podhoubí a dřevěných odštěpků, prezentují i na právě probíhající designové přehlídce Design Frontiers 2017 v Londýně.

"Rádi bychom lidi povzbudili tak, aby začali o podhoubí uvažovat jako o materiálu, který by chtěli mít doma. Snažíme se je rovněž přesvědčit o tom, že jde o naprosto bezpečný a příjemný materiál, který má tytéž vlastnosti jako samet nebo kůže," vysvětlují designéři.

Vegetační část houby byla nedávno použita i na architektonické a konstrukční experimenty, včetně samonosných sloupků. Ivanovová podhoubí aplikovala v minulosti i na textilie. Se Sebastianem Coxem se ale chtějí zaměřit především na výrobu produktů každodenní potřeby. 

Jejich první společná kolekce Mycelium + Timber přináší prototypy jednoduchých stoliček a lamp ve dvou základních tvarech.

Mycelium mísí s odštěpky z vrbového a lískového dřeva, tedy ze stromů, které v Británii běžně rostou.

Dvojice rovněž plánuje v budoucnu sortiment výrobků z mycelia a dřevěných odštěpků rozšířit. Postup chtějí rovněž zařadit i do sériové výroby.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy