Život na 15 metrech čtverečních. Čech přestavěl kontejner, má v něm ložnici i záchod

Život na 15 metrech čtverečních. Čech přestavěl kontejner, má v něm ložnici i záchod
Gaia je dům z vyřazeného lodního kontejneru. Autorem je architekt Vojtěch Valda a jeho studio nazvané Pin-up Houses. S týmem se Valda soustřeďuje na alternativy drahého stavitelství a tradiční formy bydlení.
Interiér je v podstatě jídelna, pracovna, ložnice a obývací pokoj v jednom.
Architekt má slabost pro lodě a industriální design. Dům Gaia je podle něj inspirovaný námořníky, kteří nejsou zrovna na plavbě. "Při návrhu jsem pracoval s představou, že si koupím nějaký odlehlý pozemek v přírodě, třeba na Šumavě, a tam tento kontejner převezu. Sloužil by pak jako taková soběstačná základna v divočině."
"Kontejner mě se vším všudy vyšel přibližně na půl milionu korun. Jediné, co jsem do toho nezapočítal, je má vlastní práce. Přibližně měsíc mi zabrala příprava a projekt a tři měsíce samotná stavba. Osobně jsem především organizoval jednotlivé profese, svářel a montoval dřevěný rošt. Třeba truhlářské práce jsem přenechal svému bráchovi Vaškovi. Kamarád elektrotechnik Jakub Kobera instaloval a optimalizoval technologie," popisuje Valda proces stavby.
Foto: Jakub Zdechovan
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
29. 1. 2021 6:00
Levné a udržitelné bydlení v době nárůstu světové populace nebo klimatické změny je pro architekta Vojtěcha Valdu klíčové téma. Jeho nejnovější minidům nazvaný Gaia je z recyklovatelného materiálu, využívá alternativní zdroje energie a v prostoru, který je velký jako jeden malý pokoj, je podle něj všechno, co člověk potřebuje k životu.

Vojtěch Valda je absolvent ČVUT, hudebník a dobrodruh, který se snaží najít vhodnou alternativu pro drahé a neudržitelné stavitelství. V roce 2017 se vydal na plavbu plachetnicí po Dunaji a o dva roky později představil se svým studiem Pin-up Houses růžový pojízdný domek za 250 tisíc korun.

Teď nabízí lidem návod na bydlení ve vyřazeném lodním kontejneru, který se dá sehnat do 80 tisíc korun. 

"Miluju lodě a lodní design, proto by mohl být dům Gaia třeba pro námořníky, kteří nejsou zrovna na plavbě. Při návrhu jsem pracoval s představou, že si koupím nějaký odlehlý pozemek v přírodě, třeba na Šumavě, a tam tento kontejner převezu. Sloužil by pak jako taková soběstačná základna v divočině," říká Valda.

Podívejte se na jeho bydlení z vyřazeného lodního kontejneru. Má přibližně 15 metrů čtverečních, solární panely a větrnou turbínu. 

 

Právě se děje

před 50 minutami

V Ženevě skončily rozhovory mezi Bidenem a Putinem

V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, jehož se účastnily rozšířené delegace obou stran, Oznámil to Bílý dům, podle něhož jde zároveň o konec dnešního americko-ruského summitu. Nyní se čekají tiskové konference, oba státníci by měli předstoupit před novináře každý zvlášť. Putin po skončení summitu oznámil, že se s Bidenem dohodl na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy