Život na 15 metrech čtverečních. Čech přestavěl kontejner, má v něm ložnici i záchod

Život na 15 metrech čtverečních. Čech přestavěl kontejner, má v něm ložnici i záchod
Gaia je dům z vyřazeného lodního kontejneru. Autorem je architekt Vojtěch Valda a jeho studio nazvané Pin-up Houses. S týmem se Valda soustřeďuje na alternativy drahého stavitelství a tradiční formy bydlení.
Interiér je v podstatě jídelna, pracovna, ložnice a obývací pokoj v jednom.
Architekt má slabost pro lodě a industriální design. Dům Gaia je podle něj inspirovaný námořníky, kteří nejsou zrovna na plavbě. "Při návrhu jsem pracoval s představou, že si koupím nějaký odlehlý pozemek v přírodě, třeba na Šumavě, a tam tento kontejner převezu. Sloužil by pak jako taková soběstačná základna v divočině."
"Kontejner mě se vším všudy vyšel přibližně na půl milionu korun. Jediné, co jsem do toho nezapočítal, je má vlastní práce. Přibližně měsíc mi zabrala příprava a projekt a tři měsíce samotná stavba. Osobně jsem především organizoval jednotlivé profese, svářel a montoval dřevěný rošt. Třeba truhlářské práce jsem přenechal svému bráchovi Vaškovi. Kamarád elektrotechnik Jakub Kobera instaloval a optimalizoval technologie," popisuje Valda proces stavby.
Foto: Jakub Zdechovan
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
29. 1. 2021 6:00
Levné a udržitelné bydlení v době nárůstu světové populace nebo klimatické změny je pro architekta Vojtěcha Valdu klíčové téma. Jeho nejnovější minidům nazvaný Gaia je z recyklovatelného materiálu, využívá alternativní zdroje energie a v prostoru, který je velký jako jeden malý pokoj, je podle něj všechno, co člověk potřebuje k životu.

Vojtěch Valda je absolvent ČVUT, hudebník a dobrodruh, který se snaží najít vhodnou alternativu pro drahé a neudržitelné stavitelství. V roce 2017 se vydal na plavbu plachetnicí po Dunaji a o dva roky později představil se svým studiem Pin-up Houses růžový pojízdný domek za 250 tisíc korun.

Teď nabízí lidem návod na bydlení ve vyřazeném lodním kontejneru, který se dá sehnat do 80 tisíc korun. 

"Miluju lodě a lodní design, proto by mohl být dům Gaia třeba pro námořníky, kteří nejsou zrovna na plavbě. Při návrhu jsem pracoval s představou, že si koupím nějaký odlehlý pozemek v přírodě, třeba na Šumavě, a tam tento kontejner převezu. Sloužil by pak jako taková soběstačná základna v divočině," říká Valda.

Podívejte se na jeho bydlení z vyřazeného lodního kontejneru. Má přibližně 15 metrů čtverečních, solární panely a větrnou turbínu. 

 

Právě se děje

před 27 minutami

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy