Ze staré školy na Vysočině je krásná chalupa. Architekti zrepasovali krovy a nábytek

Ze staré školy na Vysočině je krásná chalupa. Architekti zrepasovali krovy a nábytek
Každou úpravu architekti konzultovali s památkáři. Vstupní chodba tak dodnes připomíná charakter školy, konkrétně malotřídky, do níž byla chalupa přestavěná ve 20. století. Když si majitelé rozlehlou stavbu vyhlédli, byla už v téměř havarijním stavu. "Budovu bývalé vesnické školy jsme objevili v roce 2015. Zdejší kraj jsme dobře znali a hledali klidné místo, kde bychom se mohli setkávat s celou širokou rodinou a užít si přírodu," říkají manželé Karáskovi.
Interiérová designérka Adéla Lipár Kudrnová v chalupě zkombinovala moderní vybavení se starým nábytkem. Některé kusy našla přímo v chalupě, jiné zakoupila ve starožitnictví a nechala zrepasovat.
Majitelé si přáli, aby se na chalupě mohli setkávat s velkou rodinou i přáteli, a tak v ní musel být dostatek spacích kapacit. Architekt Tomáš Beránek proto vymyslel na otevřenou půdu, kterou kvůli památkové ochraně nemohl nechat zateplit, zabudované vytápěné spací kóje.
Přes chodbu je manželská postel s jednolůžkem a přistýlkou pro dva. Ubytování je koncipované především pro rodiny s dětmi.
Foto: Filip Šlapal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 6. 2021 14:55
Manželé Karáskovi si na Vysočině vyhlédli rozlehlé stavení, které v minulosti sloužilo jako škola. Historické budovy byly v havarijním stavu, dvojice se ale zamilovala do velkých oken a atmosféry starých časů. Stavbu koupili a společně s architekty konzultovali její přestavbu krok po kroku s památkáři. Dům tak má původní školní dispozice, zrepasované krovy, původní štít i šindelovou střechu.

Interiér chalupy Na Škole v Javorku na okraji Vysočiny je společným dílem architekta Tomáše Beránka a designérky Adély Lipár Kudrnové. Autoři zachovali co nejvíce původních prvků, zároveň ale chtěli, aby byl interiér uzpůsobený pro moderního člověka 21. století. 

Přestavba je jedním z přihlášených projektů v soutěži Interiér roku, konkrétně v kategorii Soukromý interiér - rekonstrukce. Vyhlášení výsledků bude 21. září na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy