Ošuntělý barák v centru Prahy klame tělem. Uvnitř je to palác plný skvostů

Tv Architect
10. 1. 2021 7:30
Desfourský palác, který najdeme v Praze v ulici Na Florenci, sice na první pohled jako žádný palác nevypadá, v útrobách domu se ale nacházejí doslova skvosty architektury. Po mnoha letech chátrání by zde také mohly najít místo expozice Muzea hl. m. Prahy.
Desfourský palác, který najdeme v Praze v ulici Na Florenci, nevypadá jako palác, ale v útrobách domu se nacházejí doslova skvosty architektury. | Video: Tv Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Jedná se o kulturní památku, která léta chátrá. Dům byl postaven v Teisingerově zahradě v první polovině 19. století architektem Josefem Krannerem. Je označován jako neoklasicistní obytný dům. Ještě jako rozestavěný ho od podnikatele Alberta Kleina von Wiesenberga v roce 1847 koupil šlechtic Franz Desfours-Walderode, kterému sloužil jako sídlo a dodnes nese jeho jméno, neboť sám šlechtic se podílel na jeho projektu. Rodina tady ale dlouho nepobyla. Manželka po smrti hraběte palác prodala.

V době vzniku byla pro smích. Dnes stavbu v centru Prahy obdivuje celý svět:

Neblahý osud čekal palác v 80. letech minulého století, kdy bylo zbořeno západní křídlo paláce kvůli výstavbě tiskárny Rudého práva, které zde léta sídlilo. Od 90. let 20. století je objekt prázdný a v zanedbaném stavu. V roce 1995 byl palác převeden do vlastnictví hlavního města Prahy.

Dům vyniká zejména výzdobou v interiéru, na které se podíleli malíř Karel Nacovský a sochař a štukatér Ferdinand Pischelt. Impozantní je také schodiště s mozaikovou podlahou.

Nově bude o objekt pečovat Muzeum hl. m. Prahy. To o budovu usiluje už 11 let. Plány počítají s expozicemi 19. a 20. století, ale také kavárnou, obchody a dalším potřebným zázemím. Pokud vše půjde podle plánu, za sedm let se do paláce bude stěhovat celé sídlo Muzea.

 

Právě se děje

před 36 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy