Neznámé krásy Česka. Herec Plesl provádí po památkách, které turisté míjejí

Neznámé krásy Česka. Herec Plesl provádí po památkách, které turisté míjejí
Dnes je zámek památkou první kategorie, má mimořádnou architektonickou a uměleckou hodnotu, ale také pohnutý osud, krásnou polohu a zvláštní význam pro formování podkrušnohorské krajiny.
"Důl Michal byl jediným místem, které jsem navštívil poprvé v životě. Zpočátku jsem se tomu bránil, protože mám rád hlavně hrady a zámky a tohle je přece jen technická památka. Musím ale přiznat, že Důl Michal pro mě otevřel nové obzory, je to nesmírně zajímavé místo a já jsem odtamtud nechtěl odjet. Slyšet ty sto let staré mašiny byl jeden z nejsilnějších zážitků celého natáčení," líčí herec.
Z Krušných hor se kamera dostane přes půlku republiky do ostravské čtvrti Michálkovice, kde se nachází už nefunkční Důl Michal.
Štáb zamířil i do Lužických hor, konkrétně na hrad Grabštejn. Jeho základy pochází už z 13. století, avšak v době renesance prošel zásadní proměnou a z hradu se stal reprezentativní zámek.
Foto: hradekunechanic.cz
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
25. 3. 2022 11:57
Jezeří v Krušných horách, Důl Michal v Ostravě nebo Vila Stiassni v Brně se staly dějištěm nového seriálu Skryté skvosty z produkce České televize. Po památkách, které patří mezi ty méně známé v Česku, diváky každý čtvrtek provádí herec a samouk historie Jaroslav Plesl. "V podstatě jsem navázal na svoji středoškolskou zkušenost z průvodcovství po hradech a zámcích. Je to pro mě práce snů," říká.

Dokumentární seriál Skryté skvosty se zaměřuje hlavně na kulturní památky, které spravuje Národní památkový ústav. Natáčel se v době pandemie, kdy většina míst bojovala s malou návštěvností a pro štáb se tak otevřel prostor setkat se s kastelány a nahlédnout do tajemných prostor, které mnohdy nejsou součástí průvodcovského okruhu. "Skryté skvosty by měly působit jako pohlazení po duši a zároveň představovat nabídku na to, kam s celou rodinou vyrazit na výlet a vyčistit si hlavu od každodenních starostí," uvádí kreativní producentka Lenka Poláková z ostravského studia České televize.

První díl zavedl diváky na Hrádek u Nechanic v Královéhradeckém kraji, kde Jaroslav Plesl prováděl už jako student na střední škole. Seriál se ale neomezuje jen na hrady a zámky, na řadu přijdou i technické památky nebo stavby z 20. století. Podívejte se.

 

Právě se děje

Další zprávy