Rekonstrukce vrátila zámku Slatiňany původní kouzlo. Stála přes 100 milionů korun

Rekonstrukce vrátila zámku Slatiňany původní kouzlo. Stála přes 100 milionů korun
Zámek Slatiňany stojí na Pardubicku nedaleko města Chrudim. Součástí areálu, který patří mezi národní kulturní památky, je zahrada a park o velikosti 16 hektarů.
Nový vzhled dostalo celkem osm místností.
Restaurátoři v místnostech obnovili malbu a opravili celkem troje původní kamna.
Proměnilo se i chátrající dětské hospodářství. Ve zmenšenině zemědělské usedlosti, jejíž součástí je stodola, holubník nebo třeba sýpka, se děti šlechticů učily, jak v budoucnu dobře spravovat panství.
Foto: Masák & Partner
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 7. 2020 11:20
Auerspergové patřili k nejstarším a nejbohatším šlechtickým rodům v habsburské monarchii. Od 18. století sídlili v zámku Slatiňany, který si postupem času rozšířili a opravili v duchu romantismu. Šlechtický rod vydržel v obci na Pardubicku do roku 1938, kdy byl zámek zkonfiskován a později postupně oproštěn od zdobných prvků. Rekonstrukce mu teď ale vrátila původní kouzlo. Podívejte se.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

OKD se připravuje na obnovení těžby, navýší počet zaměstnanců v dolech

Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.

"Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní," řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy