Rekonstrukce vrátila zámku Slatiňany původní kouzlo. Stála přes 100 milionů korun

Rekonstrukce vrátila zámku Slatiňany původní kouzlo. Stála přes 100 milionů korun
Zámek Slatiňany stojí na Pardubicku nedaleko města Chrudim. Součástí areálu, který patří mezi národní kulturní památky, je zahrada a park o velikosti 16 hektarů.
Nový vzhled dostalo celkem osm místností.
Restaurátoři v místnostech obnovili malbu a opravili celkem troje původní kamna.
Proměnilo se i chátrající dětské hospodářství. Ve zmenšenině zemědělské usedlosti, jejíž součástí je stodola, holubník nebo třeba sýpka, se děti šlechticů učily, jak v budoucnu dobře spravovat panství.
Foto: Masák & Partner
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 7. 2020 11:20
Auerspergové patřili k nejstarším a nejbohatším šlechtickým rodům v habsburské monarchii. Od 18. století sídlili v zámku Slatiňany, který si postupem času rozšířili a opravili v duchu romantismu. Šlechtický rod vydržel v obci na Pardubicku do roku 1938, kdy byl zámek zkonfiskován a později postupně oproštěn od zdobných prvků. Rekonstrukce mu teď ale vrátila původní kouzlo. Podívejte se.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy