Rekonstrukce vrátila zámku Slatiňany původní kouzlo. Stála přes 100 milionů korun

Rekonstrukce vrátila zámku Slatiňany původní kouzlo. Stála přes 100 milionů korun
Zámek Slatiňany stojí na Pardubicku nedaleko města Chrudim. Součástí areálu, který patří mezi národní kulturní památky, je zahrada a park o velikosti 16 hektarů.
Nový vzhled dostalo celkem osm místností.
Restaurátoři v místnostech obnovili malbu a opravili celkem troje původní kamna.
Proměnilo se i chátrající dětské hospodářství. Ve zmenšenině zemědělské usedlosti, jejíž součástí je stodola, holubník nebo třeba sýpka, se děti šlechticů učily, jak v budoucnu dobře spravovat panství.
Foto: Masák & Partner
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 7. 2020 11:20
Auerspergové patřili k nejstarším a nejbohatším šlechtickým rodům v habsburské monarchii. Od 18. století sídlili v zámku Slatiňany, který si postupem času rozšířili a opravili v duchu romantismu. Šlechtický rod vydržel v obci na Pardubicku do roku 1938, kdy byl zámek zkonfiskován a později postupně oproštěn od zdobných prvků. Rekonstrukce mu teď ale vrátila původní kouzlo. Podívejte se.
 

Právě se děje

před 2 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy