Anglická divočina, upravené keře i luční kvítí. Tohle jsou nejkrásnější zahrady Česka

Anglická divočina, upravené keře i luční kvítí. Tohle jsou nejkrásnější zahrady Česka
Zahradu u funkcionalistické vily v Hodkovičkách vybudovalo studio Land05. Přestože je v ulici jeden dům vedle druhého, pozemek působí jako oáza.
Atrium za branou je malý pozemek v Litomyšli, který upravil Atelier Partero. Prostor působí jako venkovní pokoj.
"Je v ní klid pro rozjímání a harmonie tvarů, struktur, materiálů a rostlin může uklidnit velkoměstem roztěkanou duši," říká Petr Mičola, který je jeden z porotců soutěže a autor knihy Zahrady a jejich příběhy.
Zahrada je citlivě upravená ve stylu 30. let minulého století.
Foto: Svaz zakládání a údržby zeleně (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
24. 10. 2020 16:00
Člověk po nich může jít bos, setkávat se na nich s přáteli anebo jen sedět a pozorovat hmyz či cvrlikající ptáky. Tak vypadají nejkrásnější zahrady roku, které vybrala porota brněnského Svazu zakládání a údržby zeleně, historicky už popatnácté. Podívejte se, jak vypadají díla nejlepších krajinářských architektů Česka.

Letos architekti do soutěže přihlásili celkem patnáct zahrad, což je nejvíce v historii soutěže. Porota zahrady navštívila začátkem září a ocenila osm nejkrásnějších projektů různých stylů i velikostí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy