Poslední mše v něm byla před 70 lety. Opuštěný kostel na Ústecku zachraňují nadšenci

Poslední mše v něm byla před 70 lety. Opuštěný kostel na Ústecku zachraňují nadšenci
Kostel nad Labským údolím je specifický svou architekturou a v minulosti připomínal spíš opevněné návrší. Pětiboká kaple se stavitelsky podobá barokním bastionům a nedaleká zvonice nemá téměř žádná okna. Autorem návrhu byl pravděpodobně jeden z nejvýznamnějších vojáků 17. století Johann de La Croon, který řešením stavby pověřil architekta Carla Luraga.
Hotovou část pak brigádníci natírají do barvy, jakou měl kostel dávno v minulosti.
"Takto zdobená architektura je v oblasti severních Čech opravdu unikátní. Jisté kouzlo je i v propojení maleb a štuků. Dojem z nich je při vstupu poměrně intenzivní," přikyvuje historik Pátek.
Ve zvlněné krajině nad obcí Zahořany nedaleko Litoměřic stojí kostel Nejsvětější Trojice, který téměř deset let zachraňuje místní spolek. Stavba pochází ze 17. století, a přestože je chráněná jako kulturní památka, léta chátrala a byla prázdná. Poslední mše v ní kvůli odsunu tehdejších etnických Němců byla před víc než 70 lety.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 9. 2022 6:00
V malebné krajině nad obcí Zahořany se tyčí jeden z historicky nejstarších kostelů v severních Čechách. Vznikl v 17. století, a přestože je chráněný jako kulturní památka, od 50. let minulého století je prázdný a chátrá. Nadějí na jeho záchranu je místní spolek, který před pár lety založili lidé z Prahy. Díky jejich aktivitě se stavbu podařilo dostat z toho nejhoršího, oprava ale potrvá roky.

O kostel se před deseti lety začali zajímat Ondřej Štědrý se svou manželkou Karolínou. V Zahořanech si koupili roubenku, které postupně navraceli původní kouzlo. Nejprve do obce jezdili jen na víkendy, po několika letech utekli z Prahy a do opraveného stavení se natrvalo přestěhovali.

"Každé ráno jsem se díval z okna na kostel, který byl v bídném stavu. Odpadávaly z něj omítky a ze střechy rostly nálety. Pak se v obci zformovala skupina aktivních lidí proti výstavbě zdejší solární elektrárny a s nimi jsme následně založili spolek Pro Zahořany, s nímž se staráme o zdejší krajinu a zachraňujeme kostel," popisuje Štědrý.

Na opravu spolek vyhlásil veřejnou sbírku. S penězi ale pomáhá i ministerstvo kultury, díky němuž se podařilo stavbu stabilizovat. Od 19. století je prasklá klenba, během komunismu navíc z interiéru zmizely některé materiály. Část zachráněného mobiliáře je dnes v depozitáři, v kostele zůstaly jen původní lavice a fresky, které návštěvníka uchvátí na první pohled.

Fotoreportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Podívejte se.

 

Právě se děje

Další zprávy