Dnem architektury provede i "šumný" Vávra. Festival ukáže krásné proměny a Plečnika

Dnem architektury provede i "šumný" Vávra. Festival ukáže krásné proměny a Plečnika
Nahlédnout do budov a domů, které jsou běžně nepřístupné, umožní tento víkend festival Den architektury. S letošním podtitulem "Nebourej, transformuj!" se z velké části zaměří na zajímavé proměny historických staveb. Lidem se otevře například továrna v Libčicích nad Vltavou, z níž je dnes částečně kulturní centrum. "Napříč republikou jsme svědky mazání paměti 20. století, přičemž její nahrazování nepřináší větší hodnotu. Jsme přesvědčeni o tom, že kvalitní rekonstrukce či revitalizace mohou být větším přínosem nejen pro investora, ale i pro veřejnost," vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová.
Kurátor Rostislav Koryčánek bude provádět opravenou budovou Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie v Brně. Její obnova trvala tři roky a dnes nabízí největší přehlídku designu v České republice.
Velký prostor dostanou na festivalu také stavby od architektky Aleny Šrámkové, která patří mezi nejvýraznější osobnosti české poválečné architektury. Vedle jejích realizací v centru Prahy a na sídlišti Lužiny návštěvníky přivítá například Fakulta architektury ČVUT.
Architektka Radka Neumanová zase v Čáslavi představí postupnou proměnu a přístavbu Dusíkova divadla. Festival potrvá do šestého října a jeho kompletní program je na stránkách denarchitektury.cz
Foto: ČTK
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
30. 9. 2022 13:36
Nahlédnout do běžně nepřístupných domů tento víkend umožní Den architektury. S letošním podtitulem "Nebourej, transformuj!" představí festival zdařilé proměny historických staveb a uctí velké architekty, jako byl Josip Plečnik nebo nedávno zesnulá Alena Šrámková.

Alena Šrámková patří mezi nejvýraznější osobnosti české poválečné architektury. Vedle realizací v centru Prahy a na sídlišti Lužiny festival otevírá například přestavbu sochařského ateliéru Věry a Vladimíra Janouškových, Fakultu architektury ČVUT, vilu v Černošicích, rodinný dům v Troji nebo meteorologickou stanici v Maškově.

Rukopis Josipa Plečnika budou návštěvníci objevovat na Pražském hradě nebo v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad. Festival chce ukázat širší souvislosti Plečnikova odkazu v dějinách architektury. Hlavním tématem přednášek a architektonických vycházek tak bude státnost a role reprezentativní architektury v historii republiky. 

Novinkou jsou letos prohlídky zákulisí kulturních domů. Městským divadlem Kladno provede sám autor rekonstrukce a moderátor Šumných měst David Vávra, který má na programu i přednášku ve Zlíně zaměřenou na realizace baťovských domků v Jižní Americe. Festival potrvá celý týden a kromě prohlídek nabídne i přednášky nebo filmové projekce.

Podívejte se na výběr z dne otevřených dveří.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalisté AS Řím porazili Empoli a dotáhli se na druhý Inter Milán

Fotbalisté AS Řím zvítězili doma v 21. kole italské ligy nad Empoli 2:0 a bodově se dotáhli na druhý Inter Milán. "Nerazzurri" ale mají k dobru nedělní derby s obhájcem titulu AC Milán.

Tři body domácím zařídili už během první šestiminutovky Ibaňez s Abrahamem, oba góly padly po rohových kopech Dybaly. Římané mají na třetí příčce 40 bodů stejně jako Inter.

Oba je mohlo o bod přeskočit Bergamo, které ale prohrálo 0:1 v Sassuolu. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Fotbalisté Unionu Berlín porazili Mohuč a posunuli se do čela bundesligy

Fotbalisté Unionu Berlín v 19. kole německé ligy doma porazili 2:1 Mohuč a minimálně do neděle se posunuli na první místo. Bayern Mnichov na druhé příčce ztrácí dva body, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní duel ve Wolfsburgu.

Na třetí příčku si po výhře 5:1 nad Freiburgem polepšil Dortmund. K vysoké výhře pomohl Borussii i Sebastian Haller, který si připsal první soutěžní gól po návratu z úspěšné léčby rakoviny varlat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy