Dnem architektury provede i "šumný" Vávra. Festival ukáže krásné proměny a Plečnika

Dnem architektury provede i "šumný" Vávra. Festival ukáže krásné proměny a Plečnika
Nahlédnout do budov a domů, které jsou běžně nepřístupné, umožní tento víkend festival Den architektury. S letošním podtitulem "Nebourej, transformuj!" se z velké části zaměří na zajímavé proměny historických staveb. Lidem se otevře například továrna v Libčicích nad Vltavou, z níž je dnes částečně kulturní centrum. "Napříč republikou jsme svědky mazání paměti 20. století, přičemž její nahrazování nepřináší větší hodnotu. Jsme přesvědčeni o tom, že kvalitní rekonstrukce či revitalizace mohou být větším přínosem nejen pro investora, ale i pro veřejnost," vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová.
Kurátor Rostislav Koryčánek bude provádět opravenou budovou Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie v Brně. Její obnova trvala tři roky a dnes nabízí největší přehlídku designu v České republice.
Velký prostor dostanou na festivalu také stavby od architektky Aleny Šrámkové, která patří mezi nejvýraznější osobnosti české poválečné architektury. Vedle jejích realizací v centru Prahy a na sídlišti Lužiny návštěvníky přivítá například Fakulta architektury ČVUT.
Architektka Radka Neumanová zase v Čáslavi představí postupnou proměnu a přístavbu Dusíkova divadla. Festival potrvá do šestého října a jeho kompletní program je na stránkách denarchitektury.cz
Foto: ČTK
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
30. 9. 2022 13:36
Nahlédnout do běžně nepřístupných domů tento víkend umožní Den architektury. S letošním podtitulem "Nebourej, transformuj!" představí festival zdařilé proměny historických staveb a uctí velké architekty, jako byl Josip Plečnik nebo nedávno zesnulá Alena Šrámková.

Alena Šrámková patří mezi nejvýraznější osobnosti české poválečné architektury. Vedle realizací v centru Prahy a na sídlišti Lužiny festival otevírá například přestavbu sochařského ateliéru Věry a Vladimíra Janouškových, Fakultu architektury ČVUT, vilu v Černošicích, rodinný dům v Troji nebo meteorologickou stanici v Maškově.

Rukopis Josipa Plečnika budou návštěvníci objevovat na Pražském hradě nebo v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad. Festival chce ukázat širší souvislosti Plečnikova odkazu v dějinách architektury. Hlavním tématem přednášek a architektonických vycházek tak bude státnost a role reprezentativní architektury v historii republiky. 

Novinkou jsou letos prohlídky zákulisí kulturních domů. Městským divadlem Kladno provede sám autor rekonstrukce a moderátor Šumných měst David Vávra, který má na programu i přednášku ve Zlíně zaměřenou na realizace baťovských domků v Jižní Americe. Festival potrvá celý týden a kromě prohlídek nabídne i přednášky nebo filmové projekce.

Podívejte se na výběr z dne otevřených dveří.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Japonsko, Itálie a Británie zkonstruují stíhačku nové generace, má být v provozu do roku 2035

Ke spolupráci na stíhačce nové generace se spojí Japonsko, Itálie a Británie. Ve společném prohlášení o tom ve středu informovala trojice zemí. Stroj chtějí mít v provozu do roku 2035. Ve společném projektu nazvaném Global Combat Air Programme (GCAP) se přitom slouží japonský program F-X s britským projektem Tempest.

Podle japonského ministerstva obrany povedou konstrukci letounu, který bude mít pokročilé digitální funkce v oblasti umělé inteligence a kybernetického boje, britská společnost BAE Systems, japonská Mitsubishi Heavy Industries a italská zbrojovka Leonardo.

Do projektu se zapojí také evropský výrobce raket MBDA a výrobce avioniky Mitsubishi Electric. Na motoru budou pracovat firmy Rolls-Royce, IHI a Avio Aero, dodalo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy