Za protektorátu sochu Masaryka zachránili vlastenci. Komunisti ji rozdrtili na padrť

Za protektorátu sochu Masaryka zachránili vlastenci. Komunisti ji rozdrtili na padrť
Sochu Tomáše Garrigua Masaryka vytesal Ladislav Šaloun z žuly. V roce 1927 ji město slavnostně odhalilo. "Socha vždy představovala velmi důležitý symbol svobody a demokracie," říká tajemnice města Pečky Cecilie Pajkrtová.
Dlouhých 60 let byl podstavec prázdný. "V roce 2016 navrhl jeden ze členů zastupitelstva města znovuobnovení pomníku ku příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky. Vzhledem k neobyčejnému osudu původní sochy a jejímu sepětí s městem zastupitelé návrh odhlasovali a začala se psát novodobá historie pomníku," říká tajemnice Peček.
A tohle už je podoba zrestaurované sochy podle návrhu Ladislava Šalouna. Na sokl se vrátila před rokem, teď bojuje v soutěži Má vlast cestami proměn o nejkrásnější rekonstrukci.
Socha se stala neodmyslitelným symbolem Peček, byla na pohlednicích, fotografiích a v kronikách města.
Foto: Má vlast cestami proměn
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
15. 11. 2019 13:08
Socha Tomáše Garrigua Masaryka je s Pečkami spojená od roku 1927. Navrhl ji Ladislav Šaloun a vzdal tak hold tatíčkovi národa. Pomník na náměstí města, které leží 15 kilometrů od Kolína, vydržel jen čtrnáct let. Během protektorátu ho chtěli zničit Němci, jeho zánik pak zpečetili komunisti. Po 60 letech se městu podařilo vrátit sochu na své místo. Podívejte se, jak vypadá její věrohodná kopie.

Rekonstrukce sochy Tomáše Garrigua Masaryka je jedním z kandidátů na hlavní cenu v soutěži Má vlast cestami proměn. Další obnovené domy, sochy i zámky můžete zhlédnout na webových stránkách projektu.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy