Za protektorátu sochu Masaryka zachránili vlastenci. Komunisti ji rozdrtili na padrť

Za protektorátu sochu Masaryka zachránili vlastenci. Komunisti ji rozdrtili na padrť
Sochu Tomáše Garrigua Masaryka vytesal Ladislav Šaloun z žuly. V roce 1927 ji město slavnostně odhalilo. "Socha vždy představovala velmi důležitý symbol svobody a demokracie," říká tajemnice města Pečky Cecilie Pajkrtová.
Dlouhých 60 let byl podstavec prázdný. "V roce 2016 navrhl jeden ze členů zastupitelstva města znovuobnovení pomníku ku příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky. Vzhledem k neobyčejnému osudu původní sochy a jejímu sepětí s městem zastupitelé návrh odhlasovali a začala se psát novodobá historie pomníku," říká tajemnice Peček.
A tohle už je podoba zrestaurované sochy podle návrhu Ladislava Šalouna. Na sokl se vrátila před rokem, teď bojuje v soutěži Má vlast cestami proměn o nejkrásnější rekonstrukci.
Socha se stala neodmyslitelným symbolem Peček, byla na pohlednicích, fotografiích a v kronikách města. Zobrazit 10 fotografií
Foto: Má vlast cestami proměn
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
15. 11. 2019 13:08
Socha Tomáše Garrigua Masaryka je s Pečkami spojená od roku 1927. Navrhl ji Ladislav Šaloun a vzdal tak hold tatíčkovi národa. Pomník na náměstí města, které leží 15 kilometrů od Kolína, vydržel jen čtrnáct let. Během protektorátu ho chtěli zničit Němci, jeho zánik pak zpečetili komunisti. Po 60 letech se městu podařilo vrátit sochu na své místo. Podívejte se, jak vypadá její věrohodná kopie.

Rekonstrukce sochy Tomáše Garrigua Masaryka je jedním z kandidátů na hlavní cenu v soutěži Má vlast cestami proměn. Další obnovené domy, sochy i zámky můžete zhlédnout na webových stránkách projektu.

 

Právě se děje

Další zprávy