Z Prahy se přestěhovali do vísky pod Řípem. Chalupu předělali na rodinné bydlení

Z Prahy se přestěhovali do vísky pod Řípem. Chalupu předělali na rodinné bydlení
Ze starého domu nedaleko hory Říp je moderní venkovské bydlení, které navazuje na historii místa.
K rekonstrukci domu oslovili architekty z ateliéru Destyl. Přáli si, aby dům splňoval jejich nároky na bydlení a zároveň se příliš nezměnila atmosféra místa. Během stavby se však ukázalo, že dům je ve špatném technickém stavu, a tak se s úpravami muselo začít od základů.
Prostor opticky člení dřevěné trámy, které podtrhují atmosféru venkova.
... dětský pokoj v jemných, pastelových barvách...
Foto: Jakub Sedlák / fotonotes
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 5. 2022 6:03
Majitelé starého domu jezdili do vesnice k hoře Říp jen na víkendy a dovolenou. Po několika letech jim ale místo přirostlo k srdci, a tak se do chalupy rozhodli přestěhovat. Architekty oslovili s přáním, aby jim dům proměnili v moderní venkovské bydlení. Během rekonstrukce se ale ukázalo, že stavba je v horším stavu, než majitelé předpokládali, a tak se s úpravami muselo začít od základů.

"Během odhalování původních konstrukcí i v průběhu bouracích prací se opakovaně naráželo na velice špatný stav budovy. Rozsah plánované rekonstrukce stále narůstal a s mírnou nadsázkou nám zůstala pouze původní červená pumpa," popisují situaci autoři domu z ateliéru Destyl. I přes nové zásahy se architektům podařilo zachovat ráz venkova. Dům z části obložili opukou, typickou pro stavby v okolí, a navrhli v něm klenby podle původního vzoru. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Teploty poprvé pokořily tropickou třicítku, na jihu Moravy bylo přes 31 stupňů

Česko dnes zažilo první tropický den letošního roku, kdy teploty vystoupají alespoň na 30 stupňů Celsia. Nejvíc naměřili v Kuchařovicích na jihu Moravy, kde bylo 31,1 stupně. Tropické počasí panovalo také v Plzni, Českých Budějovicích, Praze a v dalších městech a obcích. Teplotní rekordy padly zhruba na třetině stanic, které měří alespoň 30 let, uvedl Český hydrometeorologický ústav na facebooku. Blížící se studená fronta ale vedra posledních dní ukončí a v nejbližší době se tropické teploty nečekají.

Loni meteorologové zaznamenali první tropický den o deset dní dní dříve, 10. května, předloni zase až 13. června a třeba v roce 2018 už 3. května.

Nejčastěji dnes padaly teplotní rekordy z 20. května roku 1979. Je to příklad Kuchařovic nebo Českých Budějovicích, kde bylo 30,8 stupně Celsia, zatímco maximum před 43 lety mělo hodnotu 29,2 stupně Celsia. V Havlíčkově Brodě sice teplota zůstala pod tropickou třicítkou, přesto tam překonali teplotní rekord z roku 1924. Meteorologové tam naměřili 29,4 stupně Celsia, o stupeň víc než před 98 lety.

V Plzeňském kraji bylo odpoledne nejtepleji v Plzni - Bolevci. Přístroje tam ukázaly 30,9 stupně Celsia, což je o jednu desetinu stupně víc, než byl dosavadní rekord stanice z roku 1979, řekl ČTK Pavel Kopeček z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Na dalších stanicích západních Čech se teploty přes hranici 30 stupňů nedostaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy