Ze starého paneláku v Praze je ideální bydlení. Stačilo opravit lodžie a fasádu

Ze starého paneláku v Praze je ideální bydlení. Stačilo opravit lodžie a fasádu
Tohle je příklad jednoho z bytů, kde si majitelé nechali snížit parapety a osadit francouzská okna, díky nimž v létě mohou propojit interiér s exteriérem.
Architekti se s vlastníky shodli na opravě staré fasády, rozšíření lodžií a nových ocelových konstrukcích, které dům opticky sjednotily.
Za rekonstrukci zaplatilo společenství vlastníků okolo pěti milionů korun, což v přepočtu na jednu domácnost vychází na 360 tisíc korun.
Nástavbou domu chtěli architekti získat peníze do fondu společenství vlastníků. Dům by pak bylo možné celkově zrekonstruovat a změnit některé dispozice bytových jednotek. To ale neprošlo.
Foto: Aktuálně.cz/ Ondřej Bouška
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
24. 2. 2023 10:00
Panelový dům v pražské Hostivaři je díky rekonstrukci lepším místem pro život. Architekti opravili šedesát let starou fasádu a rozšířili lodžie s výhledem do parku. Společenství vlastníků za úpravy zaplatilo pět milionů korun.

Architekti původně pro dům navrhli i další zásahy, jako byla střešní nástavba, doplnění výtahu nebo celková rekonstrukce společných prostorů, u většiny vlastníků ale jejich vize neprošla.

"Po střetu s realitou, několika odvoláních, desítkách hodin schůzí a prezentací jsme skončili jen na citlivém a jemném zásahu, který však zásadně zvyšuje užitnou i tržní hodnotu všech bytů," vysvětlují Michal Kuzemenský a David Pavlišta ze studia re:architekti, kterým trvalo skoro šest let, než se s vlastníky domu na rekonstrukci dohodli.

Hlavním požadavkem bylo, aby původní konstrukce paneláku z 60. let minulého století zůstala nedotčená. Architekti jen opravili fasádu a doplnili ji o nové ocelové konstrukce, které lodžie sjednocují v jeden optický celek. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy