Z obchodního domu v Olomouci je sídlo Českého rozhlasu. Uvnitř působí jako chrám

Z obchodního domu v Olomouci je sídlo Českého rozhlasu. Uvnitř působí jako chrám
Za dveřmi se skrývá atrium, do nějž proniká světlo prosklenou střechou budovy. Velká světlá výška a otevřenost prostoru tu na člověka působí podobně jako v chrámu nebo kostele.
Původně tu stával měšťanský dům, který nechal podnikatel Franz Klein strhnout a na jeho místě postavil obchodní dům. "Architektem byl Christoph Glasner, který se při návrhu inspiroval obchodním domem Gerngross ve Vídni," popisují architekti Tomáš Bindr a Martin Struhal z Atelieru 38.
V zadní části budovy jsou uzavřená, odhlučněná studia v modrobílých barvách.
Český rozhlas Olomouc má od jara nové sídlo. Po 73 letech novináři pustili pronájem starého měšťanského domu na Horním náměstí a přestěhovali se do Pavelčákovy ulice, kde koupili bývalý obchodní dům s nábytkem.
Foto: BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
17. 9. 2022 15:18
Regionální stanice Český rozhlas Olomouc má po 73 letech nové sídlo. Ze staré měšťanské budovy se novináři přestěhovali do bývalého obchodního domu s nábytkem. Objekt v Pavelčákově ulici pochází z roku 1912 a byl jednou z prvních železobetonových staveb v Rakousku–Uhersku. Rozhlas dům koupil před čtyřmi lety a nechal ho kompletně zrekonstruovat.

Proměnu bývalého obchodního domu navrhlo opavské studio Ateliér 38. V bývalých prodejnách jsou nově kanceláře a nahrávací studia, centrální část s ochozy a atriem architekti citlivě přizpůsobili dnešním bezpečnostním předpisům. Díky prosklené střeše dům působí jako chrám nebo kostel.

"Během prací a při vlastní realizaci bylo fascinující odkrývat, na jak vysoké úrovni byl technický, estetický a řemeslný um našich předků. A na kolik bylo jejich činění před více jak sto lety svobodnější, oproštěno od množství dnešních předpisů. Zakoupením budovy bývalého obchodního domu Českým rozhlasem a jeho přestavbou získal objekt novou důstojnou funkci a šanci na druhý život," myslí si architekti Tomáš Bindr a Martin Struhal z Atelieru 38.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy