Vznikne další Manifesto? Největší architektonická soutěž pro studenty jde do finále

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
6. 3. 2020 13:00
Největší studentskou soutěž, která odpovídá na palčivé otázky v architektuře, čeká závěrečné kolo. Tématem 10. ročníku Superstudia je práce s fasádou starých, chátrajících či kontroverzních budov. Soutěžící měli jen den na výběr stavby a vypracování návrhu na její transformaci. O nejlepším projektu rozhodnou v sobotu 7. března v pražském Centru architektury a městského plánování světové špičky.
Soutěž Superstudio slaví letos deset let existence. Letos se do prvního kola přihlásilo rekordních 136 týmů z Česka a Slovenska, osmnáct z nich postoupilo do finále.
Soutěž Superstudio slaví letos deset let existence. Letos se do prvního kola přihlásilo rekordních 136 týmů z Česka a Slovenska, osmnáct z nich postoupilo do finále. | Foto: Superstudio

Do Superstudia se letos přihlásilo rekordních 136 týmů z Česka a Slovenska. Skupiny složené z dvou až tří budoucích architektů musely v prvním kole pochopit téma, vybrat konkrétní místo a navrhnout jeho proměnu. Zadání letos navrhlo prestižní architektonické studio OMMX z Londýna.

"Chtěli bychom, abyste zabalili některou ze stávajících budovu do nové 'kůže'. Vyberte si pro svou práci takovou stavbu, která má nedostatky právě ve své fasádě. Důvody mohou být různé, buď se na ní podepsal zub času, nebo se stala sporným symbolem politické, náboženské či kulturní moci," uvedlo studio OMMX v zadání, které architekti dostali 24 hodin před prvním kolem soutěže. 

Své návrhy budoucí architekti ukazovali v celkem pěti městech v Česku a na Slovensku. Pravidla soutěže jsou všude stejná, na prezentaci mají studenti deset obrázků, které porotě musí vysvětlit v třech minutách a dvaceti sekundách. 

"Vybrali jsme si nedostavěnou radnici na pražské Palmovce, která měla být aktivátorem a ikonou nové čtvrti, ale místo toho je symbolem zkázy a zbytečného úsilí, které do toho městská část i stavebníci vložili. Z radnice zbylo jen torzo a nedá se z té situace nijak vyjít," vysvětlují tři studenti z ČVUT.

Do centra pozornosti budoucích architektů se dostal i například chátrající Strahovský stadion anebo Národní památník na Vítkově, který je symbolem hned několika kontroverzních událostí. 

"Hledali jsme způsob, jak památník oživit a zbavit ho jeho původní ideologie. Navrhli jsme fasádu vytvořenou z lešení a růžového pláště, která by okolo památníku mohla dočasně stát a v praxi fungovat jako vyhlídka, promítací plátno anebo bar. Věříme, že by taková fasáda posloužila k oživení místa," vysvětluje jeden z dalších týmů.

Do dalšího kola se dostalo 18 nejlepších projektů. Kritéria měl každý z porotců různá, architektka a teoretička Anna Beata Háblová se zaměřila na to, jak se studenti popasují s praktickou stránkou druhé "kůže".

"Zajímalo mě, jak studenti obhájí 'druhou' fasádu budovy. Na české architektonické scéně s ní umí výborně pracovat například Stanislav Fiala, autor DRNu na Národní třídě, anebo Petr Stolín a Alena Mičeková, kteří za Mateřskou školu Nová Ruda získali ocenění Stavba roku. Pro mě je důležité, aby fasáda měla nejen estetickou, ale i praktickou funkci," řekla Háblová. 

Osmnáct finálových návrhů Superstudia posoudí v sobotu v pražském Centru architektury a městského plánování mezinárodní porota. Budou v ní zadavatelé tématu, londýnské studio OMMX, česko-švýcarský architekt Miroslav Šik anebo teoretička Pavla Melková. Součástí sobotního odpoledne bude také přednáška zahraničního studia. 

Z předešlých ročníků vzešly projekty, které později uspěly i v reálných výběrových řízeních. Týká se to například kontejnerového městečka Manifesto market, které v letní sezoně oživuje u Florence neutěšené místo pod pražskou magistrálou. 

Boj o Thermal: Hotel není muzeum, nechceme se vracet do 70. let, vzkazuje ředitel

Čtyřicet tisíc hostů přijede za léčením, ne na festival, ten nás neuživí. To, co se děje, je modernizace, ne destrukce, tvrdí Vladimír Novák. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy