Vyrabovaná a v dezolátním stavu. Vila u Prahy chátrala, teď je slavná jako Tugendhat

Vyrabovaná a v dezolátním stavu. Vila u Prahy chátrala, teď je slavná jako Tugendhat
V patře byly celkem tři apartmány. Jeden obývala adoptovaná dcera majitelů Ludmila, druhý továrník a třetí jeho manželka. Dva pokoje měly vlastní vstup na terasu a výhled do zahrady.
Autoři vily navrhli pro Volmana důstojné reprezentativní prostory. Z haly se vcházelo buď do patra, nebo se procházelo dál do společenského prostoru s krbem a jídelnou, kde Volman vítal své hosty.
Zarostlá nálety křovin a vyrabovaná do posledního nábytku. Tak vypadala Volmanova vila po divokých 90. letech minulého století. Dům, který si v Čelákovicích u Prahy nechal postavit bohatý továrník, posloužil komunistům jako prostorná školka, po sametové revoluci ji zničili vandalové. Její oprava trvala patnáct let, a i když ještě zbývá doladit poslední nábytek, od října je otevřená pro veřejnost.
Koupelny jsou z luxusních materiálů, prosvětluje je luxferová stěna a fialové doplňky.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
27. 10. 2022 6:00
Přežila komunismus, ale málem neustála 90. léta. Významná Volmanova vila, kterou si na konci první republiky nechal ve středočeských Čelákovicích postavit bohatý továrník, po revoluci chátrala. Oprava vily trvala 15 let, a i když ještě zbývá doladit poslední detaily, od října je otevřená pro veřejnost.

Reprezentativní sídlo si továrník Josef Volman nechal postavit v malebném parku nad řekou Labe v Čelákovicích nedaleko Prahy. Přestože měl dost peněz na to, aby ve 30. letech minulého století oslovil velká jména, jako byl Ludwig Mies van der Rohe nebo samotný Le Corbusier, podobu vily svěřil dvěma relativně nezkušeným architektům z Čech - Karlovi Janů a Jiřímu Štursovi.

"Nevíme přesně proč, ale máme dvě teorie. Buď chtěl výslednou stavbu výrazně ovlivnit - měl svoji vizi a chtěl o podobě domu diskutovat, což by se slavnými architekty pravděpodobně nebylo tak jednoduché, nebo byl velký patriot a chtěl podpořit československou pracovní sílu," popisuje předsedkyně spolku Volmanova vila a dcera jednoho ze současných majitelů Zuzana Kadlečková, která dnes vilou provádí návštěvníky.

Do původní podoby ji navrátil architekt Marek Tichý ze studia TaK Architects, také autor rekonstrukcí bývalých Elektrických podniků nebo hotelu Intercontinental. Nahlédněte s námi dovnitř nově opraveného funkcionalistického sídla.

 

Právě se děje

Další zprávy