Z normalizační budovy je nejchytřejší škola v Česku. Vyrábí energie a šetří vodou

Z normalizační budovy je nejchytřejší škola v Česku. Vyrábí energie a šetří vodou
U vstupu do budovy se studenti mohou vydovádět. Je tu stolní fotbal, tenis nebo
šachy.
Kromě učeben jsou ve škole i různé společenské prostory, jídelna nebo tělocvična. Pokud není špatné počasí, nesvítí se v ní. Osvětlují ji dva střešní světlíky...
... nebo posezení.
Budova Centra odborné přípravy a Gymnázia v Hrdlořezech je první energeticky a uhlíkově pozitivní školou v Česku. Studentům se poprvé otevřela se začátkem nového školního roku. Čekali na ni tři roky.
Foto: Magnas Media
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
12. 9. 2022 6:00
Studenti střední odborné školy v Hrdlořezech v Praze 9 šli v září poprvé do nové školy. Budova ze 70. let minulého století je pryč a na jejím místě stojí dům s dřevěnou fasádou, fotovoltaickými panely a hřištěm. Rekonstrukce trvala tři roky. Kromě prostornějších učeben má škola chytré technologie, které v době energetické krize ušetří na elektřině. Vyrobí jí víc, než spotřebuje.

Budova Centra odborné přípravy a Gymnázia v Hrdlořezech je první energeticky a uhlíkově pozitivní školou v Česku. "Využívá nejrůznější technologie, ale pokud bych měl vyzdvihnout jednu z nich, bude to systém řízení, který předpovídá a optimalizuje nákup i prodej elektrické energie. Den dopředu zná spotřebu budovy, výrobu elektrické energie, spotové ceny na trhu s energiemi a stav baterie," říká Jiří Tencar ze společnosti Ecoten, která je autorem proměny. 

Chytré technologie dokážou skrz čidla na teplotu, vlhkost nebo množství oxidu uhličitého v učebnách nastavit půl hodiny před výukou ideální klima. Řeší například to, aby studentům nebyla zima nebo příliš teplo, nesvítilo jim do očí slunce a dýchali čerstvý vzduch. Budovu teď ocenila porota soutěže Stavba roku, která ji vybrala mezi užší výběr uchazečů o hlavní cenu.

Podívejte se, jak vypadá nejchytřejší škola v Česku.

 

Právě se děje

Další zprávy