Pravda vítězí. Čakovice mají nový park, upálení Jana Husa tu připomínají jabloně

Pravda vítězí. Čakovice mají nový park, upálení Jana Husa tu připomínají jabloně
Husův park se nachází ve středu původní návsi Čakovic, v místech, kde se před sto lety rozkládal rybník. Za první republiky nechala obec vodu vysušit a na místě bývalého dna vybudovala park, který se nedávno dočkal rozsáhlých úprav. Nově nabízí pěší stezky, zeď, jabloňový sad nebo jezírko.
Voda na návsi znovu získala svůj prostor po zhruba sto letech a odkazuje na původní rybník.
Od hlavního vstupu do parku vedou cesty lemované záhonem s trvalkami, které k opilování lákají hlavně čmeláky nebo motýly s barevnými křídly. "Záhony jsou navrženy tak, aby se proměňovaly od jara, kdy rozkvetou první cibuloviny, až do pozdního podzimu, kdy zase kvetou astry a okrasné trávy se barví do zlatých barev," vysvětluje hlavní architektka Martina Forejtová.
Pozemek se sochou mistra Jana Husa radnice svěřila do rukou šikovných krajinářských architektek z ateliéru Land05 a ty pod vzrostlými stromy vytvořily příjemné místo pro život.
Foto: Filip Jandourek
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
29. 4. 2022 6:00
Park v pražských Čakovicích se změnil v krásné místo pro odpočinek dospělých i dětí. Pozemek, na němž se nachází socha mistra Jana Husa, radnice svěřila do rukou krajinářských architektek, a tak v něm nechybí voda, zeleň ani nově vysázené stromy. Sad s malými jabloněmi odkazuje na příběh upáleného kněze a kromě potěšení v lidech probouzí i úctu k historii.

Novou podobu Husova parku v Čakovicích navrhl ateliér zahradní architektury Land05 ve spolupráci se zakládajícím členem Ztohoven, umělcem Matějem Hájkem, a studiem Xtopix. Výsledkem je místo, které čistí vzduch a připomíná historii obce i osud jednoho z nejslavnějších kněží českých dějin. "Jan Hus, jehož socha stojí uprostřed parku, byl upálen na hranici dne šestého července roku 1415. Navrhli jsme proto šest krát sedm řad okrasných jabloní a nechali je vysadit přímo za zády mistrovy sochy. Na podzim jabloně vzplanou svými červenými plody a tento oheň je symbolicky uhašen ve vodní hladině na konci parku, kde je navíc vyjeven citát 'Pravda vítězí'," vysvětluje hlavní architektka Martina Forejtová.

Podívejte se, jak vypadá nový park v Praze 9.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Ledecká je popáté Královnou bílé stopy

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká je popáté Královnou bílé stopy. Vyhrála i hodnocení obou svých sportů, tedy alpského lyžování a snowboardingu. Na trůnu vystřídala snowboardcrossařku Evu Samkovou, která o vrchol olympijské sezony přišla poté, co si v prosinci zlomila obě nohy u kotníků. Naopak Ledecká v Pekingu vyhrála paralelní obří slalom na snowboardu a přidala ke dvěma zlatým olympijským medailím z Pchjongčchangu další triumf.

Ledecká na ZOH útočila na medaile i na lyžích. V kombinaci skončila čtvrtá, v superobřím slalomu pátá a ve sjezdu ji jen hrubá chyba srazila až na 27. příčku. Na stupně vítězů se mezi lyžařkami dostala v závodech Světového poháru. Při únorových sjezdech v Crans Montaně byla první a druhá, v lednu obsadila třetí příčku při sjezdu v Cortině d'Ampezzo. Třetí místo jí patřilo i v celkovém hodnocení sjezdu ve Světovém poháru.

Aktualizováno před 1 hodinou

Německo a Francie oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy