Vily, modlitebna i vodní dům. Festival nabízí až 300 vycházek za českou architekturou

Vily, modlitebna i vodní dům. Festival nabízí až 300 vycházek za českou architekturou
O víkendu můžete vyrazit například na komentovanou prohlídku Enotéky od studia Chybík+Krištof, která stojí v areálu pivovaru na dohled od rotundy svaté Kateřiny v historické části Znojma.
Bar nabízí asi 120 druhů vín a krásný výhled na město.
V Černošicích se zase dá nahlédnout do modlitebny Církve bratrské od autora Zdeňka Fránka, který letos získal ocenění architekt roku.
Sakrální stavba z roku 2010 je ve stylu organické architektury a kromě církve se v ní potkávají různé generační i sociální skupiny.
Foto: Den architektury/archiv
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
30. 9. 2020 10:58
Ve čtvrtek začíná desátý ročník festivalu Den architektury. Otevře dveře desítkám staveb, nabídne vycházky a připomene odkaz osobností, které ve 30. letech minulého století utvářely podobu českých i moravských měst.

Do festivalu Den architektury, který potrvá od 1. do 7. října, se zapojilo několik desítek měst, institucí a architektů z Česka. Mezi největší lákadla letos patří Winternitzova vila od Adolfa Loose, vodní dům v Hulicích, modlitebna v Litomyšli a Enotéka ve Znojmě.

"Samozřejmě budeme respektovat veškerá bezpečnostní opatření a věříme, že letošní ročník bude důstojnou oslavou deseti let našeho festivalu," říká ředitelka a zakladatelka festivalu Den architektury Marcela Steinbachová. Konkrétní program najdete na stránkách organizace a v naší fotogalerii. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy