Vily, modlitebna i vodní dům. Festival nabízí až 300 vycházek za českou architekturou

Vily, modlitebna i vodní dům. Festival nabízí až 300 vycházek za českou architekturou
O víkendu můžete vyrazit například na komentovanou prohlídku Enotéky od studia Chybík+Krištof, která stojí v areálu pivovaru na dohled od rotundy svaté Kateřiny v historické části Znojma.
Bar nabízí asi 120 druhů vín a krásný výhled na město.
V Černošicích se zase dá nahlédnout do modlitebny Církve bratrské od autora Zdeňka Fránka, který letos získal ocenění architekt roku.
Sakrální stavba z roku 2010 je ve stylu organické architektury a kromě církve se v ní potkávají různé generační i sociální skupiny.
Foto: Den architektury/archiv
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
30. 9. 2020 10:58
Ve čtvrtek začíná desátý ročník festivalu Den architektury. Otevře dveře desítkám staveb, nabídne vycházky a připomene odkaz osobností, které ve 30. letech minulého století utvářely podobu českých i moravských měst.

Do festivalu Den architektury, který potrvá od 1. do 7. října, se zapojilo několik desítek měst, institucí a architektů z Česka. Mezi největší lákadla letos patří Winternitzova vila od Adolfa Loose, vodní dům v Hulicích, modlitebna v Litomyšli a Enotéka ve Znojmě.

"Samozřejmě budeme respektovat veškerá bezpečnostní opatření a věříme, že letošní ročník bude důstojnou oslavou deseti let našeho festivalu," říká ředitelka a zakladatelka festivalu Den architektury Marcela Steinbachová. Konkrétní program najdete na stránkách organizace a v naší fotogalerii. 

 

Právě se děje

před 33 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy