Vila v Novém Jičíně má atrium jako z antiky. Uvnitř má ukrytou krásnou zahradu

Vila v Novém Jičíně má atrium jako z antiky. Uvnitř má ukrytou krásnou zahradu
Do společenské místnosti se stoupá po schodech z uliční čáry. Dům je kvůli svažitému pozemku tříúrovňový.
"Miluji kruhy, dům s kruhem je vždy lepší než bez něj," říká autor brněnského kostela blahoslavené Marie Restituty, kostela svatého Václava v Sazovicích nebo Café Fara v Klentnici na Moravě.
"Vila s vnitřní krajinou" se nachází podél silnice v Novém Jičíně v Moravskoslezském kraji a zvenčí působí poměrně nepřístupně.
Vila s vnitřní krajinou je rodinný dům, a tak v něm nechybí ani pracovna nebo pokoje pro hosty či děti.
Foto: foto: Radek Úlehla; zdroj: Českomoravský beton
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 10. 2021 6:00
U silnice Nového Jičína v Moravskoslezském kraji stojí vila s vnitřní krajinou. Navrhl ji architekt Marek Jan Štěpán, a přestože pro kolemjdoucí působí jako moderní dům bez zahrady, uvnitř stavby se pro majitele otevírá fantastické atrium. Atypický styl, který má kořeny v období řeckého helénismu a římské antiky, architekt zvolil pro lepší uspořádání prostoru na poměrně malém pozemku.

Stavby Marka Jana Štěpána jsou velmi často charakteristické svými zaoblenými tvary, popřípadě nesou křivky elipsy. "Miluji kruhy, dům s kruhem je vždy lepší než bez něj," říká autor brněnského kostela blahoslavené Marie Restituty, kostela svatého Václava v Sazovicích nebo Café Fara v Klentnici na Moravě. Dům v Novém Jičíně pracuje s kruhem ve střeše, který vytváří atypické atrium pod širým nebem. 

Fotogalerie vznikla ve spolupráci s Českomoravským betonem a on-line magazínem o architektuře Earch.cz, který upozorňuje na významné projekty z domova i ze zahraničí a kde najdete video s komentářem architekta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy