Uprchlický tábor připomíná vesnici. Skládá se jako stavebnice, první vyroste u Kyjeva

Uprchlický tábor připomíná vesnici. Skládá se jako stavebnice, první vyroste u Kyjeva
Ukrajinské studio Balbek Bureau navrhlo uprchlický tábor, který se dá sestavit jako skládačka a přitom má podobu důstojného moderního bydlení. Návrh vesnice a jejích jednotlivých částí vymysleli architekti během pouhého měsíce a v polovině dubna ho představili ukrajinské vládě.
Samotné domky jsou maximálně dvoupatrové a je možné je přizpůsobit jakýmkoli podmínkám. Aby měla ukrajinská vláda nebo neziskové organizace důvod dát domkům přednost před běžnými kontejnery, museli je architekti navrhnout tak, aby jejich pořizovací cena byla nízká, byly z dostupných materiálů a zároveň šly rychle sestavit. Důležitá je i estetika samotných domů, architekti se snažili, aby se lidé více cítili sami sebou.
Urbanistický plán počítá i s místy odpočinku a vybudování komunitních center, jako je posezení s lavičkami...
"Snažili jsme se využít základní postupy, které se používají na Ukrajině, a konstrukci jsme navrhli z dřevotřísky. Vyšlo nám, že pořizovací cena bude v rozmezí od osmi do třinácti tisíc korun na metr čtvereční, což odpovídá tomuto typu ubytování. Zároveň jsme připraveni na to, že kdyby dřevozpracující závody z důvodu války nefungovaly, musíme být schopní jednotky postavit z něčeho jiného. Proto máme tři verze materiálů, dřevotřísku, galvanizované kovové profily, nebo univerzální SIP panely," říká Dorogov.
Foto: Balbek Bureau
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
29. 4. 2022 14:06
Bude vypadat lépe než kdejaký český satelit. Uprchlický tábor, jejž navrhli ukrajinští architekti z ateliéru Balbek Bureau, připomíná moderní vesnici s veřejným prostranstvím, chodníky i hřištěm. Její autoři ji vymysleli během měsíce a po nedávném vyjednávání s prezidentem Volodymyrem Zelenským je pravděpodobné, že se začne stavět. První výstavba modulárních domů pomůže zničenému městu Buča.

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu muselo opustit své domovy téměř 13 milionů Ukrajinců, přičemž více než polovina z nich se přemístila ve své zemi, převážně na západ, kde sdílí bydlení s přáteli nebo cizími lidmi. Uprchlické tábory sice na Ukrajině existují, v průměru ale počítají jen s pěti metry čtverečními na člověka, podobají se garážím a většinou nemají prostor, kde by spolu lidé mohli trávit čas.

Studio Balbek Bureau teď vládě představilo modulární domy, kde budou mít uprchlíci lepší životní podmínky a jenž se dají složit podle aktuální potřeby.

"Řekli jsme si, že je zapotřebí poskytnout lidem více prostoru. Lidé v těch modulech žijí měsíce až roky. Navrhli jsme tedy takové, které jsou větší než běžný kontejner a zároveň jsou v několika typech provedení, které se odlišují svou funkcí, a společně se dají různě propojovat. Na jednoho člověka jsme získali 50 metrů čtverečních, tedy desetkrát více, než je standard na trhu," říká ukrajinský architekt Borys Dorogov, který projekt v úterý představil na mezinárodním kongresu Living forum v Praze. 

Investory uprchlických táborů se mají stát neziskové organizace, mezinárodní společenství nebo vlády jednotlivých zemí. Podívejte se, jak bude vypadat dočasná architektura na Ukrajině.

 

Právě se děje

Další zprávy