Kino s nejstarším plátnem v Česku chátralo, málem ho zbourali. Teď je centrem kultury

Kino s nejstarším plátnem v Česku chátralo, málem ho zbourali. Teď je centrem kultury
Budova ve stylu art deco, kterou navrhl stavitel Bohumil Hrabě, vznikla přibližně ve stejném období jako kino Ořechovka, městská telefonní ústředna na Žižkově nebo hřbitovní kaple ve Strašnicích. Ve své lokalitě je dnes jediným mementem svého druhu, ale stačilo by málo a na místě dnes mohla být volná parcela.
Začátek existence budovy se datuje do 20. let minulého století. Vršovická obec věnovala Sokolu volnou parcelu s tím, aby si na ní postavil vlastní budovu. "Sokol se tu rozhodl zřídit biograf, kterým si chtěl vydělat na stavbu velké sokolovny na Vršovickém náměstí. Je zajímavé, že před sto lety bylo na kulturu nahlíženo jako na něco, z čeho se dá profitovat," říká vedoucí marketingu Vzletu Sára Pospíšilová.
"Nechtěli jsme budovat kamennou instituci, ten sál je úmyslně otevřený, aby si s ním tvůrci představení nebo jiného programu mohli pohrát. Naším cílem bylo ten prostor nijak nelimitovat," říká herec z Vosto5.
Z galerie vedou dveře do hlavního sálu, který skrývá nejstarší promítací plátno v Česku. Pochází z roku 1923 a je celé ze sádry. "Prostor nám vyhovoval z toho důvodu, že jsme si přáli, aby byl variabilní. Nechtěli jsme pevné sedačky a kukátkové hlediště. Jediné, co je v sále nastálo, je promítací plátno," říká dvojice.
Foto: Jan Hromádko
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
15. 9. 2021 6:00
Původně tu český Sokol provozoval kino Vzlet. Dům ve stylu art deco u Heroldových sadů v Praze vznikl v roce 1921 právě z jeho iniciativy. Začátkem normalizace ale nechaly úřady budovu zavřít kvůli špatnému stavu a umístily do ní sklad pražského filmového podniku. Po 50 letech teď kino nyní oživily tři kulturní spolky, které pod původním názvem a s novou produkcí zvou diváky na pestrý program.

V novém kulturním centru Vzlet spojily síly tři odlišné spolky. Program tvoří barokní orchestr Collegium 1704, divadelní soubor Vosto5 a Kino Pilotů. Vzlet propojuje vyšší kultury s komunitním světem a vedle stálého programu chce nabídnout prostor uměleckým školám a pracovat se začínajícími umělci. 

"Myslíme si, že kulturní centrum s kavárnou, které svým programem cílí na co nejširší spektrum lidí, pracuje s místní komunitou a přitom se vyhýbá mainstreamu, je navigací do budoucna. Trend lokální kultury a propojení více směrů urychlil covid, kdy jsme se všichni museli stáhnout více do sebe, do svých ulic," říkají vedoucí marketingu Sára Pospíšilová a ředitel Vzletu Petr Prokop. 

Podívejte se, jak dům v roce 1921 vypadal a jakou proměnou v uplynulých letech prošel. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

před 43 minutami

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Čeští futsalisté na MS zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a jsou v osmifinále

Čeští futsaloví reprezentanti ve třetím utkání na mistrovství světa v Litvě zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a z druhého místa skupiny D postoupili do osmifinále. V něm svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v pátek pravděpodobně narazí na Španěly, dvojnásobné světové šampiony. Jediný český gól v Kaunasu dnes vstřelil kapitán Lukáš Rešetár.

"Hlavně jsem zklamaný z našeho výkonu. Takhle špatně jsme dlouho nehráli. Zakončení bylo z naší strany tragické. Šancí jsme měli zase na deset gólů, ale jak to řešíme, to je hrůzostrašné," řekl Neumann v nahrávce pro média od FAČR.

Češi po vítězství 5:1 na Panamou a porážce 0:4 s favorizovanou Brazílií v prvním poločase dominovali v držení míče, ale tolik šancí si nevytvořili. Ty zřejmě největší neproměnil Křivánek. Několikrát vietnamských pokusů zneškodnil brankář Vahala.

"Chyběl tam pohyb, chyběla prudká přihrávka. Stáli jsme na míči, neběhali jsme. Vůbec nejsem s ničím spokojený," prohlásil kouč Neumann.

Podobně vypadalo dlouho i druhé dějství. Po Zárubově tyčce ve 35. minutě Phat Chau nečekaně prostřelil brankáře Vahalu. Už za necelou minutu ale odpověděl kapitán Rešetár, který chybu ve vietnamské obraně potrestal střelou do horního růžku. Závěr už si čeští hráči pohlídali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy