Varhaník na Broumovsku zachraňuje poslední poustevnu. Jako by to byl můj úděl, říká

Varhaník na Broumovsku zachraňuje poslední poustevnu. Jako by to byl můj úděl, říká
A tak je Ladislav Šikut v areálu každý den a za malý příspěvek zve kolemjdoucí na prohlídku a vyprávění o osudech poustevníků i stavby, která dnes už v Česku nemá obdoby. Vědom si osudu původních pohraničních obyvatel i nevědomosti "nových" přistěhovalců, začal pátrat v kronikách a zjistil, že poustevnu se zvoničkou nechal v polovině 18. století postavit nejvzdělanější poustevník v Česku, doktor a filozof Jan Maxmilián Peither z Peithersbergu. Chtěl se kát za smrt své ženy. "Ta zemřela, když na svého muže čekala u oběda. Rozčílila se, že se zdržel ve společnosti, a vzteky se zadávila kusem jídla," říká kastelán.
V poloroubence u kostela žil doktor Peither společně s dalšími dvěma poustevníky, kteří stejně jako on patřili do bratrstva ivanitů. Žili velmi skromně, málo jedli, nesměli žebrat a smyslem jejich bytí bylo vykoupit hříchy ostatních tím, že se měli co nejčastěji modlit. U klekátka na stěně byl kříž, obraz lebky, svaté Trojice, Panny Marie a svatého Ivana.
"Někdy mi připadá, jako by tu ta poustevna čekala na svého zachránce a ten někdo jsem měl být já. Nejspíš je to můj úděl," uzavírá Ladislav Šikut.
Kostel Panny Marie Pomocné je chráněnou kulturní památkou a stojí na pěšině, která se nachází nad dolním zámkem (dnešním domovem důchodců) v Teplicích nad Metují.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 8. 2020 6:01
Teplice nad Metují sousedí s přírodní rezervací Adršpašsko-teplických skal. Přestože za skalními masivy míří v létě desetitisíce lidí, v městečku na Broumovsku se dá před turisty docela dobře schovat. Na pěšině, která se od skal vine podél zelených luk a roubených chaloupek, stojí na začátku města kostel a u něj poustevna. Tu se už 10 let snaží zachránit varhaník Ladislav Šikut. Podívejte se.

Ladislav Šikut se do Teplic nad Metují přestěhoval už před 30 lety. Chtěl na venkov a objevil v něm ivanitskou poustevnu. Dnes už ví, že je jediná svého druhu v Česku, a proto se ji snaží zachránit.

Přilehlý kostel i samotná poustevna stále skrývají mnoho tajemství a profesionální varhaník se je postupně snaží rozluštit. Pomáhá mu v tom jen kamarád, se kterým založili spolek Zachraňme teplickou poustevnu. Po deseti letech jsou v něm ale stále jen dva členové.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy