V Sudetech si koupil synagogu, druhou největší v Česku. Mění ji na centrum kultury

V Sudetech si koupil synagogu, druhou největší v Česku. Mění ji na centrum kultury
Židovská synagoga v Žatci je druhou největší stavbou svého druhu v Česku. Přestože je kulturní památkou, několik posledních desetiletí byla zavřená a chátrala. Teď jí svítá na lepší časy.
Obří stavbu koupil v roce 2013 podnikatel a bývalý starosta Chomutova Daniel Černý, který ji teď postupně mění na kulturní centrum. "Ten dům toho v posledních desetiletích zažil fakt hodně, ať už za nacistů, v minulém režimu nebo za předchozích majitelů, kteří budovu dostatečně neopravili. Říkal jsem si, že je na čase to prokletí prolomit," popisuje mecenáš.
Vitrážová okna, která pro synagogu vybral památkový ústav. Majitel objektu uvažuje o tom, že by je vyměnil za méně barevnou verzi.
V roce 1938 ji během Křišťálové noci vypálili nacisté, protože se ale báli, že se plameny rozšíří na okolní zástavbu, nechali hasiče stavbu uhasit. Synagoga vyhořela uvnitř, její tvář ale zůstala z velké části zachována.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 6. 2022 6:05
Po té plzeňské je druhou největší v Česku, přesto se synagoze v Žatci dlouho nedostávalo žádné pozornosti. Od Křišťálové noci už nikdy nesloužila svému účelu. Během války v ní byla nemocnice, pak sklady civilní obrany a od revoluce už jen pusto a prázdno. Až před deseti lety se jí zželelo chomutovskému podnikateli, koupil ji společně s rabínským domem a teď je mění na centrum kultury a muzeum.

Majitelem žatecké synagogy a sousedního rabinátu je podnikatel a bývalý primátor Chomutova Daniel Černý. S opravami památek má už zkušenosti, v Žatci v minulosti zachránil dva měšťanské domy. "Koupit synagogu v centru Žatce byl nejbláznivější nápad v mém životě. Jenže ten dům toho v posledních desetiletích zažil fakt hodně, ať už za nacistů, v minulém režimu nebo za předchozích majitelů, kteří budovu dostatečně neopravili. Říkal jsem si, že je na čase to prokletí prolomit," popisuje mecenáš, který na opravy dokázal získat dotace, zbytek ale platí ze svého. Podívejte se, jak se synagoga postupně mění na centrum kultury.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy