Fabrika na Šluknovsku chátrala, přátelé ji teď opravují a budují ateliéry i tiskárnu

Fabrika na Šluknovsku chátrala, přátelé ji teď opravují a budují ateliéry i tiskárnu
"V minulosti Ivan opakovaně zažil, že jakmile s přáteli zvelebili nějaké do té doby zanedbané místo, majitelé neúnosně zvedli nájemné a kulturní aktivity Divusu musely hledat nové zázemí dál na periferii republiky. Kyjovská fabrika je tak po Praze a Vraném nad Vltavou prvním opravdu stálým zázemím,“ vysvětluje Mečlova kamarádka Sylva, která ve fabrice od začátku pomáhá.
Fabrika má kromě vnitřních dispozic i prostornou střechu, kde jsou v létě pravidelné lekce jógy. Na film, jehož výtěžek putuje na další práce i kulturní program ve fabrice, shání Macháčová finance prostřednictvím crowdfundingu na stránkách donio.cz. V kampani je na výběr řada odměn, jako je vstupenka na šluknovskou verzi Boiler roomu, knihy od nakladatelství Divus, workshop se stad-up komiky, audiokniha na dobrou noc či queer poradna "Jak udělat dobrý dojem". Lidé ale mohou na opravy přispět třeba jen symbolickou sto korunou.
I samotná fabrika se začala postupně měnit. Základem bylo nahradit zničenou střechu i vnitřní konstrukce a stavbu očistit od necitlivých stavebních úprav posledních desetiletí. Tým přátel si přál využít původní sto let staré prvky, které se i přes havarijní stav v interiéru dochovaly často pod nánosy omítky. Současnou podobu prostoru navrhuje designérka Gabriela Náhlíková.
V druhém patře je už téměř hotová galerie. Až to situace dovolí, chtěl by v ní tým přátel i se zapojením lidí z okolí pořádat kulturní program, jako jsou výstavy, čtení, divadelní představení, koncerty, promítání a různé vzdělávací či komunitní akce.
Foto: Nová Perla (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
2. 3. 2021 6:00
Před třemi lety koupila skupina přátel kolem nakladatelství Divus starou fabriku na Šluknovsku. Bývalá niťárna měla probořenou střechu a shnilou konstrukci. Že ji půjde ještě zachránit, věřil z místních jen málokdo. Postupně v ní však vznikla galerie a v plánu jsou i ateliéry či tiskárna. Co naopak dochází, jsou finance. Komička, která v Nové Perle od jara pomáhala, proto z prostředí natáčí film.

Satirický snímek nazvaný ŤipŤop vznikl spontánně během pandemie, když Alex Macháčová přijela do Kyjova na v pořadí už druhou uměleckou rezidenci. V niťárně, v které trvale bydlí i šéf nakladatelství Divus Ivan Mečl, chtěla napsat scénář ke komediálnímu seriálu a tvořit živé umění.

"Scénář jsem napsala jen do první verze a místo přepisování jsem začala pomáhat Ivanovi se vším možným. A protože jsme většinu věcí oba dělali poprvé, vždy se z toho stala zábava. Lidé kolem nás chodili a říkali: Vždyť vy se tady jenom bavíte!" říká s úsměvem producentka stand-up večerů Don't Call Me Kotě.

"Jako by neviděli, že každý den řešíme výpadky elektřiny, nedostatek peněz, materiálu nebo lidí, kteří by nám mohli pomoct tu rekonstrukci dodělat. A právě to je dějem filmu Ťip Ťop, ve kterém vystupujeme sami za sebe, odtajňujeme své nedostatky a otevřeně si říkáme o pomoc," dodává.  

Na film, který má podpořit rekonstrukci areálu bývalé niťárny i její kulturní život, vyhlásila Macháčová sbírku na donio.cz. Zájemci mohou na opravy přispět ale i na serveru darujme.cz. Třeba jen symbolickou stokorunou.

Podívejte se, jak se stará niťárna posupně mění v Novou Perlu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Fotbalistky do 19 let zakončily domácí ME bez gólu, podlehly i Itálii

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i třetí duel. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly ve Frýdku-Místku debakl 0:4 s Italkami.

Češky zakončily skupinu A s celkovým skóre 0:12. V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentantky podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3 a následně 0:5 Španělkám.

Italky poslala ve Frýdku-Místku do vedení už ve třetí minutě Arcangeliová, ve 20. minutě na ni navázala Beccariová. Také po změně stran přidaly hostující hráčky dvě branky. Po necelé hodině hry se znovu prosadila Arcangeliová a v nastavení stanovila konečný výsledek střídající Della Perutaová.

"Utkání hodnotím velmi pozitivně, i když jsme prohráli 0:4 a vypadá to, že jsme znovu podlehli jednoznačně. Ale nebojím se říct, že to byl nejspíš náš nejlepší zápas, hlavně směrem do útočné fáze. Musím všem holkám moc poděkovat, protože nechaly na hřišti všechno," citoval Navrátila web FAČR.

Italkám však ani vysoká výhra k postupu do semifinále nestačila, na jejich úkor šly dál Španělky a Francouzky. Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Finále se odehraje 9. července.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Itálie 0:4 (0:2)

Branky: 3. a 59. Arcangeliová, 20. Beccariová, 90.+4 Della Perutaová.

Sestava Česka: Beránková - Huvarová, Ohlídalová (62. Trčková), Jelínková, Pavlíčková - Pouvová (52. Tenkrátová), Jonášová (81. Kochanová) - Ducháčková, Černá, Hlouchová (46. Bendová) - Švíbková (46. Střížová). Trenér: Navrátil.

Španělsko - Francie 1:1 (1:1).

Konečná tabulka:

1. Španělsko 3 2 1 0 9:2 7
2. Francie 3 1 2 0 6:3 5
3. Itálie 3 1 1 1 7:5 4
4. Česko 3 0 0 3 0:12 0

Skupina B:

Německo - Anglie 3:0 (1:0), Norsko - Švédsko 1:0 (0:0).

Konečná tabulka:

1. Norsko 3 2 0 1 4:5 6
2. Švédsko 3 2 0 1 3:1 6
3. Německo 3 1 0 2 4:4 3
4. Anglie 3 1 0 2 4:5 3

Semifinálové dvojice (středa 6. července):

Španělsko - Švédsko, Norsko - Francie.

před 7 hodinami

Účty britské armády na sítích Twitter a YouTube napadli hackeři, objevila se tam propagace kryptoměn

"Jsme si vědomi narušení armádních účtů na sítích Twitter a YouTube, vyšetřujeme to," uvedl mluvčí armády. "Bezpečnost informací bereme velmi vážně a problém řešíme. Dokud nebude vyšetřování ukončeno, nebylo by vhodné se k tomu dál vyjadřovat," dodal.

Armádní účet na serveru YouTube hackeři přejmenovali na Ark Invest, což je americká investiční společnost. Místo obvyklého obsahu se tam objevila videa souvisejících s kryptoměnami. Twitterový účet armády pak retweetoval řadu příspěvků propagujících nezaměnitelné tokeny (NFT)

Zdroj: ČTK
Další zprávy