Fabrika na Šluknovsku chátrala, přátelé ji teď opravují a budují ateliéry i tiskárnu

Fabrika na Šluknovsku chátrala, přátelé ji teď opravují a budují ateliéry i tiskárnu
"V minulosti Ivan opakovaně zažil, že jakmile s přáteli zvelebili nějaké do té doby zanedbané místo, majitelé neúnosně zvedli nájemné a kulturní aktivity Divusu musely hledat nové zázemí dál na periferii republiky. Kyjovská fabrika je tak po Praze a Vraném nad Vltavou prvním opravdu stálým zázemím,“ vysvětluje Mečlova kamarádka Sylva, která ve fabrice od začátku pomáhá.
Fabrika má kromě vnitřních dispozic i prostornou střechu, kde jsou v létě pravidelné lekce jógy. Na film, jehož výtěžek putuje na další práce i kulturní program ve fabrice, shání Macháčová finance prostřednictvím crowdfundingu na stránkách donio.cz. V kampani je na výběr řada odměn, jako je vstupenka na šluknovskou verzi Boiler roomu, knihy od nakladatelství Divus, workshop se stad-up komiky, audiokniha na dobrou noc či queer poradna "Jak udělat dobrý dojem". Lidé ale mohou na opravy přispět třeba jen symbolickou sto korunou.
I samotná fabrika se začala postupně měnit. Základem bylo nahradit zničenou střechu i vnitřní konstrukce a stavbu očistit od necitlivých stavebních úprav posledních desetiletí. Tým přátel si přál využít původní sto let staré prvky, které se i přes havarijní stav v interiéru dochovaly často pod nánosy omítky. Současnou podobu prostoru navrhuje designérka Gabriela Náhlíková.
V druhém patře je už téměř hotová galerie. Až to situace dovolí, chtěl by v ní tým přátel i se zapojením lidí z okolí pořádat kulturní program, jako jsou výstavy, čtení, divadelní představení, koncerty, promítání a různé vzdělávací či komunitní akce.
Foto: Nová Perla (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
2. 3. 2021 6:00
Před třemi lety koupila skupina přátel kolem nakladatelství Divus starou fabriku na Šluknovsku. Bývalá niťárna měla probořenou střechu a shnilou konstrukci. Že ji půjde ještě zachránit, věřil z místních jen málokdo. Postupně v ní však vznikla galerie a v plánu jsou i ateliéry či tiskárna. Co naopak dochází, jsou finance. Komička, která v Nové Perle od jara pomáhala, proto z prostředí natáčí film.

Satirický snímek nazvaný ŤipŤop vznikl spontánně během pandemie, když Alex Macháčová přijela do Kyjova na v pořadí už druhou uměleckou rezidenci. V niťárně, v které trvale bydlí i šéf nakladatelství Divus Ivan Mečl, chtěla napsat scénář ke komediálnímu seriálu a tvořit živé umění.

"Scénář jsem napsala jen do první verze a místo přepisování jsem začala pomáhat Ivanovi se vším možným. A protože jsme většinu věcí oba dělali poprvé, vždy se z toho stala zábava. Lidé kolem nás chodili a říkali: Vždyť vy se tady jenom bavíte!" říká s úsměvem producentka stand-up večerů Don't Call Me Kotě.

"Jako by neviděli, že každý den řešíme výpadky elektřiny, nedostatek peněz, materiálu nebo lidí, kteří by nám mohli pomoct tu rekonstrukci dodělat. A právě to je dějem filmu Ťip Ťop, ve kterém vystupujeme sami za sebe, odtajňujeme své nedostatky a otevřeně si říkáme o pomoc," dodává.  

Na film, který má podpořit rekonstrukci areálu bývalé niťárny i její kulturní život, vyhlásila Macháčová sbírku na donio.cz. Zájemci mohou na opravy přispět ale i na serveru darujme.cz. Třeba jen symbolickou stokorunou.

Podívejte se, jak se stará niťárna posupně mění v Novou Perlu.

 

Právě se děje

Další zprávy