Melbourne staví „zelenou páteř“. V nejvyšší budově země budou hotel, jesle i obchody

Magazín Magazín
6. 5. 2020 11:50
V melbournské čtvrti Southbank brzy bude stát dvojice spirálovitých, rostlinami porostlých mrakodrapů. Developerská společnost totiž dostala povolení od vlády australského státu Victoria, a tak se duo věží přezdívané zelená páteř bude moci už v příštím roce začít budovat.
Foto: UNStudio, Cox Architecture

Budovy, do jejichž proskleného povrchu v polovině vstupují vlnicí se plochy s rostlinami, navrhli architekti z firmy UNStudio sídlící v Amsterdamu. Hotové by měly být v roce 2026. "Máme velkou radost, že náš návrh získal podporu, a věříme, že naše stavby reputaci Melbourne, které už teď platí za jedno z nejpříjemnějších měst k žití, ještě vylepší," uvedla pro web Archpaper ředitelka amsterdamského studia Caroline Bosová.

Foto: UNStudio, Cox Architecture

Vyšší z dvojice mrakodrapů se navíc s necelými 365 metry stane vůbec nejvyšší budovou v Austrálii, které je rekordními stavbami proslulá. V současnosti drží prim věž Q1 stojící ve městě Gold Coast, která měří přes 322 metrů. Mezi známé melbournské mrakodrapy patří věže Australia 108 s necelými 317 metry a Eureka s 297 metry. Menší z dua nově plánových mrakodrapů potom bude dosahovat 252 metrů.

Stavby ovšem nemají udivovat jen svou výškou. "Spirálu bude obklopovat mnoho venkovních prostorů a zeleň usazená na jejích fasádách bude připomínat, že se Melbourne často přezdívá město zahrad. Rostliny navíc nebudou jen na terasách rezidenčních prostor, ale i v malých parcích, jimiž budou obyvatelé mrakodrapů procházet," slíbilo UNStudio ve svém plánu, který zahrnuje i zahradu na střechách obou mrakodrapů.

Foto: UNStudio, Cox Architecture

Stavby jsou podle architektů navržené tak, aby se v nich lidé cítili uvolněně a měli v nich veškeré pohodlí. S celkovou rozlohou 2,9 milionu metrů čtverečních se do nich mají vedle bytů vejít také kanceláře, obchody, restaurace, pětihvězdičkový hotel s 220 pokoji, wellness centrum, a dokonce i jesle. "Obyvatelé Melbourne často říkají, že město ještě nic podobného nevidělo, a mají pravdu," dodal Nicholas Reece, který má na starosti městské plánování.

 

Právě se děje

Další zprávy