Stulit se u krbu a ohřát v sauně. Z lesní chaty u Lipna vidí na vodu i vrchol Smrčiny

Stulit se u krbu a ohřát v sauně. Z lesní chaty u Lipna vidí na vodu i vrchol Smrčiny
Na pozemku původně stávala chatka ze 70. let minulého století. Po dohodě s architekty ji majitelé nechali zbourat a na jejím místě postavili dřevostavbu se sedlovou střechou.
Architektka chtěla, aby byl dům v souladu s přírodou a zároveň navazoval na tradici starých šumavských chat. "Tvar domu čerpá hned z několika principů místní architektury. Má obdélníkový půdorys, kryté zápraží, předsazený štít a jeho tvar opisuje vrstevnici," říká.
Mezi nejlepší místa v domě patří prosluněná jídelna. Nabízí pohledy na okolní krajinu i blyštivou hladinu Lipna.
Střešní okno pomohlo i v koupelně. Při čištění zubů mohou majitelé pozorovat ptáky nebo se zaposlouchat do šumění lesa.
Foto: Petr Polák
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
20. 10. 2022 6:00
Vůně dřeva a krásný výhled na hladinu vody. Víkendové bydlení u Lipna není žádný přepych, má ale vše, co si od něj majitelé slibovali. Jako milovníci všech outdorových sportů chtěli mít v chaloupce útulnou atmosféru a kus šumavské přírody. V zimě se rádi stulí ke krbu nebo se zahřejí v sauně, v létě si užívají snídani na terase a stínohru z okolních stromů.

Na pozemku původně stávala dřevěná chata ze 70. let minulého století. Po dohodě s architekty ji majitelé nechali zbourat a na jejím místě postavili novostavbu v duchu tradičních šumavských chat. "Tvar domu čerpá hned z několika principů místní architektury. Má obdélníkový půdorys, kryté zápraží, předsazený štít a jeho tvar opisuje vrstevnici," vysvětluje jeho autorka Gabriela Králová ze studia Les Archinautes.

Podívejte se, co majitelé s novostavbou získali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Poprvé v historii. Izraelský prezident Herzog přiletěl na návštěvu do Bahrajnu

Izraelský prezident Jicchak Herzog přiletěl do Bahrajnu, informovala agentura AFP. Toto království v Perském zálivu patří k několika muslimským státům, s nimiž Izrael normalizoval vztahy. Jde o první návštěvu hlavy židovského státu v této zemi a izraelská média ji označují za historickou.

Herzoga v zemi přivítal bahrajnský ministr zahraničí Abdal Latíf bin Rašíd Zajání. Poté se setkal s králem Hamadem bin Ísou Chalífou i korunním princem a premiérem Salmánem bin Hamadem Chalífou. Herzog dříve uvedl, že při setkání se chce soustředit na "způsoby posílení hospodářské spolupráce" mezi oběma zeměmi, jakož i na otázky změny klimatu a bezpečnosti.

Bahrajn a Spojené arabské emiráty, které Herzog navštíví v pondělí, se v září 2020 staly prvními arabskými státy, které v uplynulém čtvrtstoletí normalizovaly vztahy s Izraelem. Předtím takový krok učinily pouze dvě arabské země - Jordánsko v roce 1994 a Egypt v roce 1979. Dohodu s Izraelem zástupci SAE a Bahrajnu podepsali ve Washingtonu. Palestinci krok odsoudili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy