Kaple sloužila jako tělocvična. Zchátralý Ústav šlechtičen zachránila až rekonstrukce

TV Architect
20. 11. 2022 11:15
Ústav šlechtičen je barokně-klasicistní palácová stavba, která se nachází v někdejším Rožmberském paláci v areálu Pražského hradu. Na stavu jeho jednotlivých budov z roku 1755 se silně podepsal komunistický režim. Vše se změnilo až v průběhu 90. let, kdy se celý palác dočkal nákladné rekonstrukce.
Ústav šlechtičen z roku 1755 je barokně-klasicistní palácová stavba, kterou v Praze najdeme v někdejším renesančním Rožmberském paláci. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Po vzniku Československé republiky byl Ústav šlechtičen zrušen. V jeho místech se pak v průběhu let nacházely kanceláře a depozitáře. Po nástupu komunistického režimu zřídilo v objektu své sídlo někdejší ministerstvo vnitra. Celý areál ale postupně chátral. Většinu místností i nádvoří vrátila do původního stavu až nejdelší novodobá rekonstrukce v dějinách Pražského hradu.

Boční nárožní vstup do Rožmberského paláce, za nímž se ukrývá jedno z nejpůsobivějších schodišť na Pražském hradě, se nachází na náměstí U svatého Jiří. Mezi nejzajímavější prostory paláce pak patří Kaple nejsvětějšího kříže, jejíž stropy zdobí fresky z pozdně barokní éry.

Prostory kaple i Rožmberského sálu poničily zásahy komunistického režimu. V kapli se například v minulosti nacházela trafostanice nebo tělocvična. Díky rekonstrukci jsou ale oba objekty již opět plně v provozu a v původním stavu.

V současnosti se v areálu rozkládají prostory pro veřejnost, kanceláře hradní správy a policie, zázemí archeologů, restaurátorské ateliéry nebo Archiv Kanceláře prezidenta republiky. Nově je v objektu opět funkční i původní kašna, novinkou je pak také nedávno vybudovaná vyhlídková terasa.

Vedle toho se v areálu nacházejí i významná umělecká díla z období baroka a klasicismu. V jednom z jeho prostor je možné navštívit i dobovou expozici, která ukazuje, jak palác vypadal v době, kdy v něm pobývaly šlechtičny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy