Letní domek uprostřed Prahy. Trmalova vila svou barevností překvapí

TV Architect
18. 4. 2022 11:30
Ředitel veřejné obchodní školy František Trmal z Toušic si přál letní domek v pražských Strašnicích. Oslovil tehdy mladého architekta Jana Kotěru, podle jehož návrhu patrovou stavbu v roce 1903 postavili. Menší dům patří do prvního tvůrčího Kotěrova období a stylově ho lze zařadit k secesi.
Trmalova vila je patrová stavba v pražských Strašnicích postavená v letech 1902 až 1903 významným českým architektem Janem Kotěrou. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

"Vila je zajímavá svou barevností, objevují se zde hrázděné konstrukce a dřevěné prvky," tvrdí historik architektury Zdeněk Lukeš. O výmalbu domu se postaral Kotěrův kamarád malíř František Fröhlich. Při návrhu interiéru Kotěru inspirovaly anglické domy s vnitřní schodišťovou halou, což se odráží především v dispozici domu. Vnitřní zařízení se ale nedochovalo.

Podívejte se také na díl Skrytých pokladů o Laichterově domě: 


Rodina Trmalových využívala dům do roku 1911, kdy ho prodala. Po druhé světové válce byl dlouho uzavřený a chátral. Vila následně prošla několika úpravami. Dodatečně došlo například k uzavření původně otevřené zahradní verandy. V devadesátých letech pak byl objekt opraven a opět se zde objevily původní drobné stavby jako besídka a kůlna. 

Dnes je v domě sídlo Společnosti Jana Kotěry a stálá expozice agentury Foibos věnovaná tématu rodinných domů v Čechách. Pravidelně se tu také pořádají expozice Kotěrova nábytku ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea a další výstavy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy