Pohádková secese na Národní třídě: Bizarní dekorace i "hanbaté" plastiky

TV Architect
8. 10. 2021 13:34
Na Národní třídě v Praze, naproti Národnímu divadlu stojí ukázka pražské secesní architektury. Jedná se o dva domy postavené na počátku 20. století podle návrhu architekta Osvalda Polívky. Budova blíže k Vltavě patřila pojišťovně Praha, druhý objekt, Topičův dům, je pojmenovaný podle slavného pražského nakladatele Františka Topiče, který zde prezentoval české i zahraniční umění.
Na Národní třídě v Praze, naproti Národnímu divadlu stojí ukázka pražské secesní architektury. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Přízemí Topičova domu ve 30. letech upravil architekt František Zelenka ve stylu funkcionalismu. Sídlily zde nakladatelství Borový, redakce Lidových novin nebo poválečné nakladatelství Československý spisovatel.

Podívejte se na díl Skrytých pokladů o nejstarší pražské elektrické tramvaji:

Sousední dům patřil původně pojišťovně Praha. Vznikl v letech 1906-1907 přestavbou empírového domu a byl adaptován do vedlejšího Topičova domu. Průčelí tohoto domu ukončuje mohutná římsa, pod níž se nachází vlys sestavený z písmen PRAHA, v nichž jsou zakomponována oválná okna.

Bohatě dekorované průčelí, opatřené sochařskou výzdobou autora Ladislava Šalouna patří k nejčistším ukázkám secesní tvorby. Krásná jsou i vrata do dvora s Polívkovou mozaikou, kde se nachází známá poetická vinárna Viola.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 41 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy