Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní

TV Architect
26. 9. 2021 11:30
Palác s průčelím ve stylu italské renesance a velkoryse řešeným bankovním sálem patří k významným příkladům architektury historismu v Praze. Budovu postavenou na základě vítězného soutěžního návrhu zdobí díla Josefa Mánesa, Otta Menzela, Josefa Václava Myslbeka a Josefa Mařatky.
Palác s průčelím ve stylu italské renesance a velkoryse řešeným bankovním sálem patří k významným příklad architektury historismu v Praze. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Na sklonku devatenáctého století došlo k expanzi spořitelny, když na sousední parcele (směrem k Vltavě) vznikla architektonicky identická dostavba dle projektu vídeňského architekta Friedricha Schachnera, jenž v podstatě zopakoval Ulmannovo průčelí včetně všech detailů.

Podívejte se na díl Skrytých pokladů o Národním divadle: 

Rozdílný je jen letopočet na atice ukončující vstupní rizalit. V pozdějších letech prošla stavba řadou interiérových adaptací, zachovalo se však několik autentických prostor - např. v bývalé bankovní hale je dnes knihovna AV. V paláci je dnes sídlo Akademie věd České republiky.

 

Právě se děje

Další zprávy