"Mrtvý styl a přezdobený kýč." Pražský palác v době vzniku strhali, teď je vše jinak

TV Architect
12. 12. 2021 11:30
Palác Adria se začal stavět v roce 1922 ve stylu art deco. Investorem byla italská pojišťovací společnost Riunione Adriatica di Sicurta, budova je proto inspirovaná severoitalskými renesančními paláci. Autory této významné stavby na nároží Jungmannovy ulice a Národní třídy byli významní čeští architekti Josef Zasche a Pavel Janák.
Monumentální budova Palác Adria se začal stavět v roce 1922 ve stylu art deco. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Cílem bylo postavit moderní a elegantní palác ve stylu art deco. Výzdobu budovy obstaral Jan Štursa a také německý sochař Wilhelm Srb-Schlossbauer. Součástí paláce je pasáž, která představuje jakési náměstíčko. Také zde najdeme celou řadu detailů art deco včetně mozaikové podlahy s motivem benátské lodi či nástropního lustru. Italský vliv dokazuje i využití ušlechtilých mramorů v interiéru.

Podívejte se také na díl Skrytých pokladů o Národním divadlu:

Ve slepém zálivu pasáže se nachází orloj s výtvarnou dekorací ve tvaru zodiaku. Celá pasáž je pak prosvětlená střešním oknem. Výzdoba v interiéru připomíná newyorské Rockefellerovo centrum.

V paláci se nachází divadelní sál a také kavárna. Dříve zde býval i divadelní klub, který v 60. letech navštěvoval například Václav Havel. Výzdoba kavárny není původní, podařilo se ale vytvořit věrnou kopii podle původní dokumentace. Ke kavárně pak přiléhá terasa s výhledem na Národní třídu.

Na Adrii navazuje další Janákova stavba, kterou si italská společnost nechala vystavět. Tentokrát však ve stylu neoklasicismu: palác Škodových závodů.

Po dokončení byl Palác Adrie kritizován nastupující moderní generací za svou výzdobu, dnes patří k nejdůležitějším dílům ve stylu art deco v hlavním městě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Záchranná stanice Prahy pro volně žijící živočichy loni přijala 5275 zvířat

Pracovníci záchranné stanice hlavního města pro volně žijící živočichy loni přijali 5275 zvířat 138 druhů, podobně jako o rok dříve. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesy hlavního města, která záchrannou stanici v pražských Jinonicích provozuje. Stanice se loni starala o 786 ježků, což byl nejvyšší počet v historii stanice.

"Rok 2021 byl výjimečný příjmem velkého množství ježků. Celkem jsme jich přijali 786, z toho bylo více než 280 osiřelých ježčích mláďat. Důvodem vysokého počtu přijatých ježků mohou být vhodné klimatické podmínky pro opakované vrhy ježků, ale zároveň více střetů s aktivitami člověka," uvedla Fišerová.

Nejčastěji se do záchranné stanice dostávali živočichové, kteří utrpěli zranění. Obvykle šlo o střety s vozidlem nebo o nárazy do překážek jako jsou skleněné plochy nebo trolejové vedení. Dvě třetiny zvířat v záchranné stanici loni tvořili ptáci. V péči pracovníků záchranné stanice loni skončilo také 219 zajíců, 114 veverek, zhruba stovka netopýrů a 50 srnců.

Počet zraněných či jinak handicapovaných zvířat, které stanice ročně přijme, podle mluvčí v posledních letech stoupá. Zatímco například v roce 2017 bylo nově přijato 4134 zvířat, v roce 2021 jich bylo zhruba o tisíc více. Dosud nejvíce zvířat bylo přijato v roce 2019, kdy se pečovatelé starali o 5368 živočichů. Stanice v pražských Jinonicích funguje od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy