Skrytý poklad na Vinohradech. Dům na okraji Riegrových sadů má překrásný interiér

TV Architect
17. 10. 2021 11:00
Laichterův dům na okraji Riegrových sadů na pražských Vinohradech je vrcholnou stavbou architekta Jana Kotěry. Dům ve stylu moderny postavil pro svého kamaráda, nakladatele Jana Laichtera, jako zázemí pro nakladatelství a vlastní bydlení.
Laichterův dům najdeme na okraji Riegrových sadů na Vinohradech. Jedná se o vrcholnoustavbu architekta Jana Kotěry. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Dům vznikl v první polovině 20. let minulého století. Během 30. let byl citlivě vyvýšen architektem Pavlem Janákem o jedno patro.

Fasáda domu je zajímavá čtvercovými okny, motivem vikýře na úrovni prvního patra a také střídáním cihelného zdiva s hrubou omítkou. Fasáda, na jejímž průčelí dominuje centrálně umístěný rizalit, předznamenává další vývoj architektury směrem k meziválečnému funkcionalismu.

Skryté poklady architektury o kostelu Nejsvětějšího Srdce Páně:

Interiéry jsou zachovány v původním stavu. Najdeme tu například prostory písárny, které byly určené pro editory, a je zde například i původní trezor nebo nákladní výtah. Zajímavá je také schodišťová hala, která spojuje pracovny se soukromým bytem. Ve sklepě najdeme unikátní uhelný kotel. Podobných zařízení se do dnešní doby zachovalo jen málo.

Ve vnitrobloku se nachází malá zahrádka s kašnou. Na střeše domu nalezneme otevřenou terasu, ze které je nádherný výhled na celou Prahu. Budova je dnes opět v majetku rodiny a prochází postupnou rekonstrukcí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy