Vznikl jen zlomek původní vize, i tak je Invalidovna impozantní. Nahlédněte dovnitř

TV Architect
7. 11. 2021 11:30
Impozantní barokní stavba na pražském Karlíně měla sloužit válečným invalidům, inspirována byla francouzskou Invalidovnou. Jedná se o mimořádný objekt, který je zařazen mezi národní kulturní památky, v následujících letech ho čeká rozsáhlá rekonstrukce. Video z produkce TV Architect vzniklo v roce 2018.
Impozantní barokní stavba na pražském Karlíně měla sloužit válečným invalidům, inspirována byla francouzskou Invalidovnou. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Invalidovna byla postavena mezi lety 1731-1737. Na základní kámen tehdy poklepal i sám císař a český král Karel VI. Budovu navrhl vídeňský architekt Johann Fischer z Erlachu, definitivní plány však vypracoval Kilián Ignác Dientzenhofer. Realizována byla ale jen devítina původního záměru. Budova sloužila vojákům zraněným ve válce, a to ještě krátce po skončení první světové války. V průběhu let zde  našel místo také vojenský archiv a archiv Národního technického muzea.

Venkovní prostor je tvořen nádvořím s parkovou úpravou a dominantní klasicistní kašnou. Interiér je zajímavý svým dispozičním systémem. Z chodeb se totiž vstupovalo do prostorů pro mužstvo a po zatočených schodech se dalo vystoupit do patra pro důstojníky, což symbolizovalo vojenskou hierarchii. Součástí vnitřních prostor je i kaple. V minulosti interiér Invalidovny sloužil i filmařům, např. při natáčení Formanova Amadea.

V roce 2002 byla Invalidovna během povodní zatopena do výšky několika metrů a archívy poškozeny. Čtyřkřídlá stavba je dnes prázdná, převzal ji Národní památkový ústav. Kompletní obnova za zhruba 1,95 miliardy korun by měla být dokončena v roce 2027. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rakousko ukončí od pondělí po vzoru Česka kontroly na hranici se Slovenskem

Rakousko od pondělí zruší kontroly na hranici se Slovenskem, informuje podle agentury APA rakouské ministerstvo vnitra. Důvodem pro tento krok je, že v noci na neděli ukončí kontroly na hranici také Česko. Rakousko původně kontroly na rakousko-slovenské hranici zavedlo po vzoru Česka, které je ustavilo kvůli nárůstu nelegální migrace na konci loňského září.

Rakousko plánuje místo kontrol na hranici kontroly v příhraničních oblastech, a to v koordinaci se sousedními státy. V těchto oblastech země plánuje nasadit hlídky a drony.

Také v případě Česka bude po zrušení kontrol na hranici se Slovenskem fungovat na směnu v příhraničním prostoru 70 policistů. Podle českého ministra vnitra Víra Rakušana budou také pokračovat kontroly ve slovenských vlacích, které mají zajistit, aby případní odhalení migranti zůstali na slovenské straně hranice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy