Vznikl jen zlomek původní vize, i tak je Invalidovna impozantní. Nahlédněte dovnitř

TV Architect
7. 11. 2021 11:30
Impozantní barokní stavba na pražském Karlíně měla sloužit válečným invalidům, inspirována byla francouzskou Invalidovnou. Jedná se o mimořádný objekt, který je zařazen mezi národní kulturní památky, v následujících letech ho čeká rozsáhlá rekonstrukce. Video z produkce TV Architect vzniklo v roce 2018.
Impozantní barokní stavba na pražském Karlíně měla sloužit válečným invalidům, inspirována byla francouzskou Invalidovnou. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Invalidovna byla postavena mezi lety 1731-1737. Na základní kámen tehdy poklepal i sám císař a český král Karel VI. Budovu navrhl vídeňský architekt Johann Fischer z Erlachu, definitivní plány však vypracoval Kilián Ignác Dientzenhofer. Realizována byla ale jen devítina původního záměru. Budova sloužila vojákům zraněným ve válce, a to ještě krátce po skončení první světové války. V průběhu let zde  našel místo také vojenský archiv a archiv Národního technického muzea.

Venkovní prostor je tvořen nádvořím s parkovou úpravou a dominantní klasicistní kašnou. Interiér je zajímavý svým dispozičním systémem. Z chodeb se totiž vstupovalo do prostorů pro mužstvo a po zatočených schodech se dalo vystoupit do patra pro důstojníky, což symbolizovalo vojenskou hierarchii. Součástí vnitřních prostor je i kaple. V minulosti interiér Invalidovny sloužil i filmařům, např. při natáčení Formanova Amadea.

V roce 2002 byla Invalidovna během povodní zatopena do výšky několika metrů a archívy poškozeny. Čtyřkřídlá stavba je dnes prázdná, převzal ji Národní památkový ústav. Kompletní obnova za zhruba 1,95 miliardy korun by měla být dokončena v roce 2027. 

 

Právě se děje

Další zprávy