Vznikl jen zlomek původní vize, i tak je Invalidovna impozantní. Nahlédněte dovnitř

TV Architect
7. 11. 2021 11:30
Impozantní barokní stavba na pražském Karlíně měla sloužit válečným invalidům, inspirována byla francouzskou Invalidovnou. Jedná se o mimořádný objekt, který je zařazen mezi národní kulturní památky, v následujících letech ho čeká rozsáhlá rekonstrukce. Video z produkce TV Architect vzniklo v roce 2018.
Impozantní barokní stavba na pražském Karlíně měla sloužit válečným invalidům, inspirována byla francouzskou Invalidovnou. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Invalidovna byla postavena mezi lety 1731-1737. Na základní kámen tehdy poklepal i sám císař a český král Karel VI. Budovu navrhl vídeňský architekt Johann Fischer z Erlachu, definitivní plány však vypracoval Kilián Ignác Dientzenhofer. Realizována byla ale jen devítina původního záměru. Budova sloužila vojákům zraněným ve válce, a to ještě krátce po skončení první světové války. V průběhu let zde  našel místo také vojenský archiv a archiv Národního technického muzea.

Venkovní prostor je tvořen nádvořím s parkovou úpravou a dominantní klasicistní kašnou. Interiér je zajímavý svým dispozičním systémem. Z chodeb se totiž vstupovalo do prostorů pro mužstvo a po zatočených schodech se dalo vystoupit do patra pro důstojníky, což symbolizovalo vojenskou hierarchii. Součástí vnitřních prostor je i kaple. V minulosti interiér Invalidovny sloužil i filmařům, např. při natáčení Formanova Amadea.

V roce 2002 byla Invalidovna během povodní zatopena do výšky několika metrů a archívy poškozeny. Čtyřkřídlá stavba je dnes prázdná, převzal ji Národní památkový ústav. Kompletní obnova za zhruba 1,95 miliardy korun by měla být dokončena v roce 2027. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy