Posedy a kazatelny se vrací do hry. Trpák je staví jako domky, s postelí i topením

Posedy a kazatelny se vrací do hry. Trpák je staví jako domky, s postelí i topením
"Kouzlo posedů a kazatelen chceme obnovit pro všechny, kdo dávají prostor své fantazii, mají místo na zahradě či v lese, chtějí získat dnes tolik potřebný nadhled a zkusit si pohled na život z jiné, ptačí perspektivy," říká Ladislav Trpák.
"Soudě dle spokojených reakcí nocležníků není problém přenocovat ani v minus 25 stupních Celsia. Posedy jsou vyhřívané, na výběr je přitom z více způsobů topení. Zakomponovat umíme kamínka Jotul, přímotop, horkovzdušné naftové topení či námi oblíbený biokrb," říká inovátor a zakladatel značky Zoot.
Posed může mít rovnou i sedlovou střechu. Podle Trpáka má navíc tu výhodu, že díky jeho malým rozměrům, nepotřebuje na vlastním pozemku stavební povolení.
Posed má ložnici, světlo a především výhled na okolní krajinu.
Foto: Secret Garden (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 3. 2021 6:00
Nové bydlení plánuje více než 300 tisíc mladých lidí. Většina z nich ale nemá šanci pořídit si klasické bydlení nebo na něj získat hypotéku, říká Ladislav Trpák, který před rokem v Praze představil první malý dům z 3D tiskárny. Teď uvádí na trh hned dva typy staveb, první navazuje na posedy a kazatelny, o tom druhém se dá s nadsázkou říct, že se skládá jako lego či nábytek z Ikey.

Secret Garden je studio, které se specializuje na výrobu udržitelného a malého bydlení. "Zkoušíme jak 3D tisk, do kterého spadá Prvok na Vltavě, tak designovou, leč udržitelnou skládačku Bayaya a úplně minimalistické posedy TreeBee," říká Ladislav Trpák, který v Česku stojí například i za internetovým obchodem Zoot. 

Podívejte se na první posedy i malé skládačky postavené na Vysočině.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy