Zázračné a krásné Trojanovice. Starosta mění valašskou vesnici po vzoru Švýcarska

Zázračné a krásné Trojanovice. Starosta mění valašskou vesnici po vzoru Švýcarska
Do popředí obce se současný starosta Jiří Novotný dostal díky iniciativě Naše Beskydy, jejímž cílem je chránit krajinu před těžaři. Tak trochu symbolicky stojí dnes nad údolím malá kaplička se zvonem, která připomíná, že "socialistickému skanzenu" (dolům) už na Beskydsku odzvonilo.
Rukopis ateliéru Kamila Mrvy lze najít také na samotných Pustevnách. Jen pár desítek metrů od Libušína a Maměnky stojí moderní přestavba výstupní stanice lanové dráhy, která byla otevřena v roce 2017.
Mezi další oblasti v Trojanovicích, které se starosta s architektem snaží rozvíjet, patří malá nákupní čtvrť. Obci se od soukromníků podařilo odkoupit dům, v kterém do roku 1989 sídlil národní výbor, a využít ho pro potřeby obyvatel i vsi.
Kavárna a řeznictví fungují podle starosty dobře. "Pořád jsme ale na půl cesty, doufáme, že ještě letos doděláme veřejný prostor, kde bude například i tříapůlmetrová socha valacha s ovcemi. Dodá to tomu ten finální efekt," myslí si starosta.
Foto: Studio Toast
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
12. 5. 2021 6:00
Obec Trojanovice se nachází na trase k Pustevnám v Moravskoslezském kraji. Má asi dva tisíce obyvatel a od roku 2006 také starostu Jiřího Novotného, který s architektem Kamilem Mrvou a jeho týmem navazuje na tradici valašských staveb a posouvá jejich styl do 21. století. Za 15 let se obci podařilo vykoupit řadu pozemků a domů, které se po obnově staly centrem a vzorem venkovské architektury.

Beskydy byly jediné hory, které po odtržení Sudet zůstaly na českém území. Místní jim proto přezdívají "živé hory", protože oproti jiným hraničním oblastem je podhůří Moravskoslezského kraje poměrně hustě osídlené, ulice lemují opravené fasády domů a za ploty štěkají psi. 

Příkladem novodobé moravské obce jsou Trojanovice na turistické trase k Pustevnám. O estetiku a architektonický styl veřejných staveb se tu stará starosta obce Jiří Novotný, skalní architekt Kamil Mrva a jeho tým.

"Někdo může brát naši spolupráci jako netransparentní. Veřejný sektor ale dlouhodobě pokulhává za soukromníky, a proto musí být starosta tak trochu diktátor. Veřejné soutěže neděláme, osvědčila se nám spolupráce s Kamilem Mrvou, a díky tomu stavíme jeden dům za druhým. Nedá se brát každý názor v potaz," říká Novotný.

Podívejte se, jak se Trojanovice postupně vyvíjí.

 

Právě se děje

Další zprávy