"Jako za první republiky." Pumpa na D1 zaujme architekturou, chce bojovat o cenu

"Jako za první republiky." Pumpa na D1 zaujme architekturou, chce bojovat o cenu
Hlavním magnetem Pumpy má být ale druhá část, kde se nachází samoobslužná restaurace se zavěšenými květinami, jejichž smyslem je, aby lidé zapomněli na to, že sedí přímo u dálnice.
Stavba samotná nabízí prostor k občerstvení, odpočinku nebo setkávání s přáteli.
Kromě řidičů chtěl architekt oslovit i lidi z vedlejších Průhonic.
Čerpací stanice, která se otevřela koncem minulého roku, jako by navazovala na dobu, kdy benzinky navrhovali ostřílení architekti a každá vypadala osobitě a trochu jinak. To pomalu končilo už v polovině minulého století, kdy velké firmy zjistily, že inženýři mohou navrhovat typizované stavby na klíč.
Foto: Dmitry Meiner
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
17. 5. 2022 6:01
Čerpací stanice nedaleko Průhonic připomíná dobu první republiky, kdy si pro stavbu na tankování investoři najímali prestižní architekty. Takzvaná Pumpa se nachází na dálnici D1 a slouží jako protihluková stěna, má nabíječky pro elektroauta a restauraci s pekárnou. A letos také kandiduje na Českou cenu za architekturu.

Autorem moderní čerpací stanice je architekt Ivan Kolář ze studia A32. Pumpu charakterizuje štít, který vyčnívá nad střechou budovy. "Čerpací stanice pohonných hmot má tu smůlu, že není z dálky vidět. Proto směrem k dálnici D1 vystupuje "svítící šíp" neboli trojúhelníková odlehčená střecha, která se tyčí nad výdejními stojany," vysvětluje architekt, který svou stavbu přihlásil do letošní České ceny za architekturu.

Vlastníkem a investorem benzinky je společnost Imoba, spadající do svěřenského fondu Andreje Babiše (ANO).

Pumpa nabízí samozřejmě standardní pohonné hmoty, ale sází hlavně na zastavení řidičů, kteří jezdí elektromobily, pro něž tu je deset dobíjejících stojanů. Podívejte se, jak moderní benzinka vypadá. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy