Unikátní hostinec se rozpadal. Nadšenci za jeho rekonstrukci získali cenu památkářů

Unikátní hostinec se rozpadal. Nadšenci za jeho rekonstrukci získali cenu památkářů
Když spolek poprvé vešel dovnitř té zachovalejší části domu, byl si jistý, že v ní kdysi býval taneční sál. "Byl přepažený a uprostřed stál nevhodně sporák bez komínu. Podél stěn ale bylo dochované původní obložení a na podlaze taneční parkety. Řekli jsme si, že tady se zase jednou bude tancovat," říká člen spolku z Podještědí.
Spolek snil o tom, že hostinci vrátí jeho původní podobu. Najal si k tomu zkušené řemeslníky, kteří se museli naučit původní, dávné techniky, jako byly krovy propletené žitnými povřísly. Co se týká pavlače na snímku, museli začít od začátku.
Chalupa původně sloužila jako statek, později, někdy začátkem minulého století, se z ní stal hostinec Pod Lipami. Na fotografii je jeho podoba z časů první republiky.
Beranův hostinec v Trávníčku je jednou z roubených chalup, na kterou byl dlouho smutný pohled...
Foto: Spolek Dubáci
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 6. 11. 2020 15:22
Obec Trávníček leží ve vlnité krajině s výhledem na Ještěd poblíž Českého Dubu. Lidové roubenky se špaletovými okny se rozprostírají podél silnice v délce asi jednoho kilometru. Ne všechny jsou však v dobrém stavu. Beranovu hostinci, který v roce 2014 odkoupil spolek Dubáci, chyběly kusy zdiva i části střechy. Dobrovolníci to nevzdali, najali řemeslníky a vrátili domu původní podobu. Podívejte se.

Za svou snahu získali památkářské ocenění Patrimonium pro futuro 2020 od Národního památkového ústavu i veřejnosti (Záchrana památky a Památky děkují). "Porota ocenila komplexnost obnovy, do níž byly zahrnuty i často opomíjené dobově standardní povrchové úpravy. Ocenila rovněž, že mimo záchranu samotné stavby zde dochází také k návratu doprovodné funkce hostinců," stojí v odůvodnění.

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tváří projektu je šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn. 

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu a STAN

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN pro pražskou radnici. Proces s diskusí členů krajského fóra ke znění dohody potrvá týden. Hlasování o vstupu do koalice zabere poslední dva dny, sdělili Piráti v tiskové zprávě. Pirátská strana má mít v radě čtyři zástupce.

Končící primátor Zdeněk Hřib by se měl stát prvním náměstkem primátora pro dopravu, zastupitelka Jana Komrsková náměstkyní pro životní prostředí a klimatický plán, zastupitel Daniel Mazur radním mimo jiné pro informační a komunikační technologie a pro vědu výzkum a inovace a dosavadní radní Adam Zábranský radním pro majetek, transparentnost a legislativu.

Ostatní strany budoucí koalice projednají smlouvu příští týden. V případě pirátského hlasování se pro vstup do koalice musí vyslovit nadpoloviční většina všech hlasujících. Proces vnitrostranického schvalování dohody je u Pirátů nejdelší. Strany Spolu ještě budou schvalovat i rozložení míst v radě města. Dohoda by měla být podepsaná před jednáním pražského zastupitelstva v polovině února, na kterém budou členové volit nové vedení hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS).

Zdroj: ČTK
Další zprávy