Tajná a krásná sauna v Národním. Potil se v ní Donutil i Krobot, teď je otevřená všem

Tajná a krásná sauna v Národním. Potil se v ní Donutil i Krobot, teď je otevřená všem
Sauna vypadá téměř stejně jako v 80. letech, kdy byla po deseti letech od prvních skic architekta Pavla Kupky zprovozněna. Moderní rekonstrukci vedli architekti ze studia Edit! a jejich cílem bylo původní design spíše oprášit a provoz přizpůsobit 21. století.
Na konci chodby, kde je finská sauna, je ještě jedna místnost s ledovým bazénem...
Saunu pod střechou provozní budovy Národního divadla v Praze vedou tři přátelé - Stanislav Majer, Miroslav Sládek a Lukáš Otevřel. Prostor o velikosti 300 metrů čtverečních byl dlouho nejutajovanější saunou v Praze. Dnes je otevřená veřejnosti, ale vzhledem k umístění není lehké ji najít.
Ze souboru budov, který patří Národnímu divadlu, jsou totiž veřejnosti známé hlavně historické divadlo a Nová scéna, kterou ministerstvo kultury letos zařadilo na seznam kulturních památek a v následujícím roce ji čeká rozsáhlá rekonstrukce.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
29. 9. 2021 6:00
Do Národního divadla v Praze se nechodí jen za kulturou, ale také za saunováním. Pod střechou provozní budovy tu saunu v 70. letech navrhl Pavel Kupka, a protože se do ní dlouho neinvestovalo, má dnes zachovalý původní brutalistní ráz. Před pár lety ji objevil Lukáš Otevřel a jeho dva přátelé, kteří oprášili zašlý interiér a vrátili do ní život. V sauně pouštějí audio přenos opery a baletu.

Prostor, který má 300 metrů čtverečních, dnes vedou tři přátelé - Stanislav Majer, Miroslav Sládek a Lukáš Otevřel.

"Nabídka výběrového řízení přistála u mě v mailu čerstvě po návratu z londýnské návštěvy brutalistní perly, Barbicanu, a i když jsem měl tou dobou aktivit až nad hlavu, nechtělo se mi ten prostor nechat napospas volné ruce trhu. Zpracoval jsem koncepci a pak narazil doma u manželky, které se moc nelíbila představa mého angažmá do večera v sauně, a tak jsem sháněl na provoz další spřízněné duše," říká propagátor architektury Lukáš Otevřel, který stojí za projekty jako hausbót Port X nebo Tiny House Done. 

Podkroví divadla má několik částí. Kromě finské sauny se vzorem české vlajky jsou v něm převlékárny, bazén s ledovou vodou, sezení u dvouocasého neonového lva a působivá lehárna. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Nejméně šest lidí zahynulo v noci na neděli na jihu evropské části Ruska při srážce autobusu s nákladním autem Kamaz

Dalších 12 lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na místní úřady a zdravotnické zdroje.

Tragická nehoda se odehrála po druhé hodině ranní místního času (nedlouho po půlnoci SELČ) u městečka Jaškul v Kalmycké republice, ležící při Kaspickém moři. Autobus Neoplan vezoucí 28 pasažérů se tam čelně srazil s protijedoucím nákladním autem. Příčina kolize zatím není jasná.

Na místě nehody zemřelo pět lidí, později v nemocnici podlehla zraněním jedna z cestujících. Hospitalizováno je nyní sedm zraněných lidí, z toho stav jedné ženy je vážný. Dalších pět osob, které utrpěly lehká a středně vážná zranění, péči nemocnice nepotřebovalo a byly propuštěny do domácího ošetřování, sdělil agentuře TASS republikový ministr zdravotnictví Jurij Kikenov.

před 39 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 49 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 1 hodinou

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy