Tohle je Boží vyhlídka. Vypadá jako velká krabička na zápalky a stojí na Božím Daru

Magazín ČTK Magazín, ČTK
1. 7. 2019 8:57
Město Boží Dar u příležitosti konce školního roku otevřelo novou rozhlednu nazvanou Boží vyhlídka. Nová stavba stojí ve výšce 1099 metrů nad mořem na trase červené turistické značky jihovýchodně od města. Je vysoká osm metrů, vyhlídková plošina je ve výšce pět metrů nad zemí a pro turisty bude za příznivého počasí volně přístupná 24 hodin denně.
Město Boží Dar otevřelo u příležitosti konce školního roku 28. června 2019 novou rozhlednu nazvanou Boží vyhlídka.
Město Boží Dar otevřelo u příležitosti konce školního roku 28. června 2019 novou rozhlednu nazvanou Boží vyhlídka. | Foto: ČTK

Vyhlídka je podle architektů ze studia Mjölk kvádr dřevěné konstrukce, obalený asfaltovým pásem v tradici starých horských chalup, přitlačovaným dubovými latěmi. Uvnitř jsou dvě ramena schodišťového žebříku, který vede na horní plošinu ve výšce pět metrů. Na ní je umístěna odpočinková lavice.

"Nosnou myšlenkou architektonického návrhu je stavba připomínající velkou krabičku na zápalky postavenou na výšku. Stříbrně lesknoucí se povrch vyhlídky má evokovat těžbu stříbra v tomto regionu a současně je jeho posláním příjem světelných paprsků z vesmíru a jejich následný odraz se stopou naší civilizace zpět," popsal starosta Božího Daru Jan Horník.

Vyhlídka na Božím Daru (vizualizace)
Vyhlídka na Božím Daru (vizualizace) | Foto: Studio Mjölk

Ve vyhlídkové vížce je instalován zvon, na který návštěvníci mohou zazvonit.

Mimo pohledu na Boží Dar lze při dobrém počasí vidět Jáchymovské údolí, Ostrov a Karlovy Vary. Východním směrem je vidět část televizního vysílače na Klínovci, německý kopec Malý Fichtelberg a prostor bývalé celnice do Německa, kterou prochází nejvýše položená silnice první třídy v Česku, v 1080 metrech nad mořem.

"Západním směrem je nádherný pohled na Božídarský Špičák jako výrazný vrchol, který svou nadmořskou výškou 1115 metrů je druhou nejvyšší horou v české části Krušných hor a současně nejvyšším čedičovým vrchem tohoto druhu v Krušných horách i ve střední Evropě," doplnil starosta.

Vyhlídka na Božím Daru (vizualizace)
Vyhlídka na Božím Daru (vizualizace) | Foto: Studio Mjölk

Vybudování Boží vyhlídky stálo 1,7 milionu korun, zaplatilo jej město Boží Dar s pomocí přeshraniční dotace.

Video: Věž v Seattlu má první otáčivou vyhlídku se skleněnou podlahou na světě

Věž v Seattlu má první otáčivou vyhlídku se skleněnou podlahou na světě. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy