Takový kýč by v Česku neprošel. Podívejte se na nejošklivější stavby Číny

Takový kýč by v Česku neprošel. Podívejte se na nejošklivější stavby Číny
Umělecká galerie ve městě Charbin byla podle jejích tvůrců inspirovaná starověkými řeckými a římskými amfiteátry, čínským venkovem a vlivem západu. V synergii všech těchto vlivů má symbolizovat severovýchodní regionální kulturu. Jeden z hlasujících v komentářích uvedl, že myšlenkové pochody designérů při navrhování stavby vyústily v "jeden velký encyklopedický guláš".
Mezinárodní muzeum dětského umění stojí ve městě Si-an. Základní myšlenkou autora stavby bylo opustit svět dospělých a povolit uzdu dětské fantazii. Předlohou pro jeho dílo byl "kouzelný koberec" z arabského pohádkového souboru Tisíc a jedna noc. V pořadí je to zatím pátá nejohyzdnější stavba v zemi.
Čína vybírá kandidáty na cenu za nejošklivější architekturu. Seznam, na který se letos probojovalo téměř 90 staveb, už dvanáctým rokem vyhlašuje magazín Archcy.com a funguje na bázi veřejného hlasování. Od letošního září se ho zatím zúčastnilo přes 30 tisíc lidí. Na fotce je čínský "bílý dům", tedy umělecké centrum ve městě Kuej-jang a zatím se v "ošklivosti" řadí na 25. místo.
Červená loď, která "statečně láme přílivové vlny", stojí v Nan-čchangu a má být upomínkou na historii města.
Foto: Archcy.com
Magazín Magazín
24. 9. 2021 6:00
Dům vzhůru nohama, hotel jako ruská bábuška i kostel ve tvaru houslí jsou nejžhavějšími kandidáty na cenu za nejošklivější architekturu v Číně. Seznam, na který se letos probojovalo téměř 90 staveb, už dvanáctým rokem vyhlašuje magazín Archcy.com a o “vítězi” od září hlasuje veřejnost.

Hlasování o "nejošklivější budovu Číny" je otevřené do konce prosince, píše server CNN. Následně se seznamu ujme odborná porota, která sama za sebe rozhodne o deseti finalistech. Vítěze vyhlásí server Archy.com na konci roku, kdy porovná hlasování poroty a laické veřejnosti.

V dosavadním hlasování vede brána s pěti oblouky, která je součástí univerzity Če-ťiang ve městě Chang-čou. V těsném závěsu je skleněný most podepřený sochami muže a ženy oděných v tradičních čínských krojích. Lidé, kteří posuzují vzhled i celkový urbanismus místa, se ve většině shodli, že je to "naprostá ohavnost".

Podívejte se na 25 staveb, které doposud vedou v bizarní soutěži. Největší perly najdete na konci galerie.

 

Právě se děje

Další zprávy