Takový kýč by v Česku neprošel. Podívejte se na nejošklivější stavby Číny

Takový kýč by v Česku neprošel. Podívejte se na nejošklivější stavby Číny
Umělecká galerie ve městě Charbin byla podle jejích tvůrců inspirovaná starověkými řeckými a římskými amfiteátry, čínským venkovem a vlivem západu. V synergii všech těchto vlivů má symbolizovat severovýchodní regionální kulturu. Jeden z hlasujících v komentářích uvedl, že myšlenkové pochody designérů při navrhování stavby vyústily v "jeden velký encyklopedický guláš".
Mezinárodní muzeum dětského umění stojí ve městě Si-an. Základní myšlenkou autora stavby bylo opustit svět dospělých a povolit uzdu dětské fantazii. Předlohou pro jeho dílo byl "kouzelný koberec" z arabského pohádkového souboru Tisíc a jedna noc. V pořadí je to zatím pátá nejohyzdnější stavba v zemi.
Čína vybírá kandidáty na cenu za nejošklivější architekturu. Seznam, na který se letos probojovalo téměř 90 staveb, už dvanáctým rokem vyhlašuje magazín Archcy.com a funguje na bázi veřejného hlasování. Od letošního září se ho zatím zúčastnilo přes 30 tisíc lidí. Na fotce je čínský "bílý dům", tedy umělecké centrum ve městě Kuej-jang a zatím se v "ošklivosti" řadí na 25. místo.
Červená loď, která "statečně láme přílivové vlny", stojí v Nan-čchangu a má být upomínkou na historii města.
Foto: Archcy.com
Magazín Magazín
24. 9. 2021 6:00
Dům vzhůru nohama, hotel jako ruská bábuška i kostel ve tvaru houslí jsou nejžhavějšími kandidáty na cenu za nejošklivější architekturu v Číně. Seznam, na který se letos probojovalo téměř 90 staveb, už dvanáctým rokem vyhlašuje magazín Archcy.com a o “vítězi” od září hlasuje veřejnost.

Hlasování o "nejošklivější budovu Číny" je otevřené do konce prosince, píše server CNN. Následně se seznamu ujme odborná porota, která sama za sebe rozhodne o deseti finalistech. Vítěze vyhlásí server Archy.com na konci roku, kdy porovná hlasování poroty a laické veřejnosti.

V dosavadním hlasování vede brána s pěti oblouky, která je součástí univerzity Če-ťiang ve městě Chang-čou. V těsném závěsu je skleněný most podepřený sochami muže a ženy oděných v tradičních čínských krojích. Lidé, kteří posuzují vzhled i celkový urbanismus místa, se ve většině shodli, že je to "naprostá ohavnost".

Podívejte se na 25 staveb, které doposud vedou v bizarní soutěži. Největší perly najdete na konci galerie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Nejméně šest lidí zahynulo v noci na neděli na jihu evropské části Ruska při srážce autobusu s nákladním autem Kamaz

Dalších 12 lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na místní úřady a zdravotnické zdroje.

Tragická nehoda se odehrála po druhé hodině ranní místního času (nedlouho po půlnoci SELČ) u městečka Jaškul v Kalmycké republice, ležící při Kaspickém moři. Autobus Neoplan vezoucí 28 pasažérů se tam čelně srazil s protijedoucím nákladním autem. Příčina kolize zatím není jasná.

Na místě nehody zemřelo pět lidí, později v nemocnici podlehla zraněním jedna z cestujících. Hospitalizováno je nyní sedm zraněných lidí, z toho stav jedné ženy je vážný. Dalších pět osob, které utrpěly lehká a středně vážná zranění, péči nemocnice nepotřebovalo a byly propuštěny do domácího ošetřování, sdělil agentuře TASS republikový ministr zdravotnictví Jurij Kikenov.

před 1 hodinou

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 1 hodinou

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 1 hodinou

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy