Tohle byste škrábat nechtěli. Oprava pittsburské památky odhalila nátěr z roku 1886

Tohle byste škrábat nechtěli. Oprava pittsburské památky odhalila nátěr z roku 1886
V archivu navíc objevili i podobu původního interiéru, který v budově přetrvával pravděpodobně až do 20. století.
V druhém patře je společenská místnost s dalšími odkrytými oblouky a moderním designem. Mezi nábytkem, jako jsou pracovní židle a stoly, se najdou i křesílka od švýcarské společnosti Vitra.
... i místa pro experimentální výuku umění.
... recepce...
Foto: archello
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
7. 12. 2020 8:40
Budova v americkém Pittsburghu patří mezi jedny z nejstarších ve městě. Od roku 1886 v ní byla knihovna Andrewa Carnegieho, v roce 2006 ale do věže udeřil blesk a suť poničila velkou část střechy. Život se do památky vrátil až loni, kdy se v ní otevřelo muzeum a laboratoř pro děti. Interiér ukazuje, jak se architektura mění v čase, odhaluje původní zdi a postupně přechází v moderní design.

Bývalá knihovna, kterou v roce 1886 nechal otevřít tamní filantrop a mecenáš Andrew Carnegie, dnes nese název MuseumLab. Je komunitním centrem a zároveň muzeem pro děti. Byť je v současné době stejně jako mnoho dalších kulturních institucí v USA zavřené kvůli pandemii covidu-19, do jeho jedinečného interiéru můžete nahlédnout alespoň v naší galerii.

Přestavbu poničené knihovny navrhlo architektonické studio Koning Eizenberg Architecture. Při ohledání místa projektanti zjistili, že pod nánosy omítek se nachází původní nátěry a štuky, které historická budova nesla v 19. století. Podívejte se, jak staré vrstvy architekti využili v "novém" interiéru.

 

Právě se děje

Další zprávy