Pár staví u Brna tiny house. Spokojíme se s málem, může to ale skončit fiaskem, tvrdí

Pár staví u Brna tiny house. Spokojíme se s málem, může to ale skončit fiaskem, tvrdí
Poté, co okusili život v přírodě, pryč od betonu a aut, se rozhodli, že se v blízké budoucnosti odstěhují z ruchu moravského města. "Dlouhodobě se snažíme vést udržitelný a ekologický způsob života. Od bydlení mimo město nás ale brzdila vidina toho, že budeme daleko od našich přátel a kulturního života. Pandemie nás dostala do situace, kdy jsou všechny naše předchozí obavy už trochu zbytečné. Žijeme o samotě v centru města," říká Ondřej.
Po několikaměsíční práci plné euforie i eskapád dvojice přiznává, že se leccos naučila: "Jsme dva lidé, kteří nikdy nic vlastního nepostavili. Vše jsme se dozvěděli z internetu a od lidí, kteří už své malé domy mají. Zjistili jsme, že neexistuje nejlepší řešení, záleží jen na vašich preferencích, protože na to, jak by měl malý domek vlastně vypadat, má každý trochu jiný názor," říká třicátnice, které nechybí nadhled a smysl pro humor.
Jaké jsou požadavky na základní konstrukci dřevostavby, zjišťovala dvojice na internetu a od svých přátel architektů či konstruktérů. Ti jim zkontrolovali rozměry a poradili například to, jak silné dřevo mají na stavbu použít. Stěny z latěk a KVH hranolů pak stavěli kousek po kousku, na vodorovné podlaze.
Anna a Ondřej momentálně žijí v centru Brna. On rozváží jídlo na kole, ona pracuje v neziskové organizaci. Oba měli na jaře minulého roku odletět pomáhat do Barmy, kvůli první vlně pandemie ale místo v Asii strávili jaro u kamaráda na Vysočině.
Foto: Tiny house bude
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 7. 2. 2021 21:18
Oblečeni do několika vrstev si Anna a Ondřej staví venku v mraze svůj vlastní dům. S první vlnou pandemie padla jejich vysněná práce v Barmě a jaro místo v Asii strávili na chatě na Vysočině. Obklopeni přírodou a zásobeni vodou ze studánky se rozhodli, že si postaví své vlastní udržitelné bydlení. Proces stavby zveřejňují na internetu a varují, že jejich práce může skončit i fiaskem.

Svůj malý domek staví Anna a Ondřej v obci poblíž Brna. Aby se nemuseli předem rozhodovat, kde chtějí bydlet, koupili si přívěs, díky němuž mohou s domkem jezdit z místa na místo. 

I když bydlení na 16 metrech čtverečních začíná být v Česku populární alternativa, podle mladého páru je pořád těžké přijít na to, jak takový dům vlastně postavit. Své nabyté vědomosti proto s lidmi sdílí na instagramovém profilu pod názvem @tinyhousebude.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy