Pár staví u Brna tiny house. Spokojíme se s málem, může to ale skončit fiaskem, tvrdí

Pár staví u Brna tiny house. Spokojíme se s málem, může to ale skončit fiaskem, tvrdí
Poté, co okusili život v přírodě, pryč od betonu a aut, se rozhodli, že se v blízké budoucnosti odstěhují z ruchu moravského města. "Dlouhodobě se snažíme vést udržitelný a ekologický způsob života. Od bydlení mimo město nás ale brzdila vidina toho, že budeme daleko od našich přátel a kulturního života. Pandemie nás dostala do situace, kdy jsou všechny naše předchozí obavy už trochu zbytečné. Žijeme o samotě v centru města," říká Ondřej.
Po několikaměsíční práci plné euforie i eskapád dvojice přiznává, že se leccos naučila: "Jsme dva lidé, kteří nikdy nic vlastního nepostavili. Vše jsme se dozvěděli z internetu a od lidí, kteří už své malé domy mají. Zjistili jsme, že neexistuje nejlepší řešení, záleží jen na vašich preferencích, protože na to, jak by měl malý domek vlastně vypadat, má každý trochu jiný názor," říká třicátnice, které nechybí nadhled a smysl pro humor.
Jaké jsou požadavky na základní konstrukci dřevostavby, zjišťovala dvojice na internetu a od svých přátel architektů či konstruktérů. Ti jim zkontrolovali rozměry a poradili například to, jak silné dřevo mají na stavbu použít. Stěny z latěk a KVH hranolů pak stavěli kousek po kousku, na vodorovné podlaze.
Anna a Ondřej momentálně žijí v centru Brna. On rozváží jídlo na kole, ona pracuje v neziskové organizaci. Oba měli na jaře minulého roku odletět pomáhat do Barmy, kvůli první vlně pandemie ale místo v Asii strávili jaro u kamaráda na Vysočině.
Foto: Tiny house bude
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 7. 2. 2021 21:18
Oblečeni do několika vrstev si Anna a Ondřej staví venku v mraze svůj vlastní dům. S první vlnou pandemie padla jejich vysněná práce v Barmě a jaro místo v Asii strávili na chatě na Vysočině. Obklopeni přírodou a zásobeni vodou ze studánky se rozhodli, že si postaví své vlastní udržitelné bydlení. Proces stavby zveřejňují na internetu a varují, že jejich práce může skončit i fiaskem.

Svůj malý domek staví Anna a Ondřej v obci poblíž Brna. Aby se nemuseli předem rozhodovat, kde chtějí bydlet, koupili si přívěs, díky němuž mohou s domkem jezdit z místa na místo. 

I když bydlení na 16 metrech čtverečních začíná být v Česku populární alternativa, podle mladého páru je pořád těžké přijít na to, jak takový dům vlastně postavit. Své nabyté vědomosti proto s lidmi sdílí na instagramovém profilu pod názvem @tinyhousebude.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy