Talíře z Kravska měli až v Asii. Keramička dlouho chátrala, teď je v ní ubytování

Talíře z Kravska měli až v Asii. Keramička dlouho chátrala, teď je v ní ubytování
Ubytování Kocanda se nachází na Moravě v obci zvané Kravsko. Původně barokní stavba sloužila jako zájezdní hostinec na trase Praha-Vídeň, v 19. století ji ale majitel Michael Raufer přestavěl na manufakturu.
"Kocanda v průběhu věků prošla mnoha úpravami. Cílem projektu bylo ji očistit od výrazně rušivých zásahů, vytvořit harmonický celek, ale zároveň se vyhnout efektu přílišné novosti. Omítky se proto opravovaly pouze lokálně, což vedlo k následné divoké flekatosti fasády," tvrdí autoři přestavby Barbora a Jan Horovi a Jan Veisser.
... místy i pruského stylu.
... i moderním, minimalistickém.
Foto: BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
15. 7. 2021 6:00
Ubytování Kocanda se nachází na Moravě v obci zvané Kravsko. Původně barokní stavba sloužila jako zájezdní hostinec na trase Praha-Vídeň, v 19. století ji ale majitel Michael Raufer přestavěl na manufakturu. Keramika se z ní vyvážela na Balkán i do asijských zemí, a to i po znárodnění. S restitucí ale její věhlas definitivně skončil a areál chátral. Teprve loni se začala psát jeho nová kapitola.

Noví majitelé koupili zchátralou keramičku v roce 2017 s plánem zachovat její industriální charakter a konvertovat ji na netradiční ubytování. Autorem přestavby rozlehlého areálu je studio ORA.

"Kocanda v průběhu věků prošla mnoha úpravami. Cílem projektu bylo ji očistit od výrazně rušivých zásahů, vytvořit harmonický celek, ale zároveň se vyhnout efektu přílišné novosti. Omítky se proto opravovaly pouze lokálně, což vedlo k následné divoké flekatosti fasády," tvrdí autoři. Podívejte se.

 

Právě se děje

Další zprávy